Jak wiadomo w Arabii Saudyjskiej większość osób to sunnici, którzy zwalczają szyitów. Różnica pomiędzy sunnitami, a szyitami nie jest jednak aż tak duża.

Szyizm to jeden z trzech nurtów współczesnego Islamu. Rozdział na odłamy dokonał się w Islamie dopiero po śmierci Mahometa. Spór dotyczył sukcesji.

Według szyitów, prawowitymi następcami ostatniego proroka są jedynie członkowie jego rodziny, potomkowie Alego i córki proroka, Fatimy. Szyici nie uznają rządów trzech pierwszych sunnickich kalifów (a także ich kontynuatorów z dynastii Umajjadów i Abbasydów) jako prawowiernych, twierdząc iż uzurpowali oni władzę należną od samego początku tylko Alemu i jego potomkom. 


Islam szyicki dominuje w Iraku, na terenach dawnej Persji, oraz w Azerbejdżanie. Po śmierci Mahometa wystąpił konflikt pomiędzy sunnitami, a szyitami. Mniejszość szyicka była prześladowana przez sunnicką większość. 

Szyici uznają Koran i tzw. hadisy  (opowieści przytaczających wypowiedź proroka Mahometa, jego czyn lub milczącą aprobatę – przyp red.) nazywane  Czterema Księgami (arab. ‏الكتب الاربعة)‎, Al-Kutub Al-Arbʿah'): Kitab al-Kafi autor Muhammad ibn Jakub al-Kulajni, Man la yahduruhu al-Faqih autor Ibn Babawajh, Tahdhib al-Ahkam i Al-Istibsar oba zbiory autorstwa Szejka Tusiego.

Sunnici natomiast uznają wszystkich kalifów do 1258 roku za prawowitych następców Proroka Mahometa. Stanowią oni 75-90% wszystkich muzułmanów.

Sunnici natomiast również, uznają Koran, nie akceptują jednak hadisów szyickich, ale mają swoje np. Al.-Buchariego.

W islamie są jeszcze inne odłamy jak salafici, alawici (bardzo liberalny odłam), czy radykalni wahabici. 

Nie zawsze szyici są zwalczani przez sunnitów - niestety w Arabii Saudyjskiej doszło ostatnio do tragedii. 

Kobieta wraz z 6-letnim chłopcem postanowiła udać się do Medyny. Kiedy jednak przyznała się, że jest szyitką rozpoczęło się piekło.

Z samochodu wysiadło dwóch mężczyzn, którzy zaciągnęli 6-letniego chłopca do samochodu i odjechali kilka metrów dalej.

Później rozpoczęła się egzekucja. Najpierw dźgnęli go nożem w klatkę piersiową, a później pozbawili głowy. 

Nikt nie zareagował, nikt się nie sprzeciwił. W sprawie nie ma nawet oficjalnego stanowiska władz.

- poinformowała Shia Watch Rights (organizacja walcząca o prawa szyickich mniejszości.) 

Jakiś czas temu przytoczyliśmy wypowiedź chrześcijanki z Arabii Saudyjskiej, która twierdzi, że Arabia Saudyjska się liberalizuje. Nasuwa się jedno pytanie - czy tak wygląda ta liberalizacja? 

Agnieszka Malinowska