Hołd żołnierzom oraz cywilom, którzy polegli w trakcie II wojny światowej, oddano m.in. w Ponarach, gdzie przy kwaterze polskiej, żydowskiej i kwaterze ofiar faszystowskiego terroru złożyli wieńce oraz zapalili znicze m.in. europoseł, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin Waldemar Tomaszewski, prezes Klubu Weteranów Armii Krajowej Okręgu Wileńskiego Stanisław Poźniak,  sekretarz Klubu Weteranów AK Okręgu Wileńskiego Edmund Szot, a także starosta gminy zujuńskiej Mirosław Gajewski.

W latach 1941-44 w Ponarach poniosło śmierć ok. 70 tys. Żydów, około 20 tys. Polaków i około 10 tys. jeńców sowieckich zamordowanych przez hitlerowców i kolaborujące z nimi litewskie oddziały szaulisów.

Wieńce złożono również w innych miejscach pamięci, w tym w Krawczunach. 13 lipca 1944 r. właśnie w Krawczunach odbyła się ostatnia i jedna z największych bitew wileńskiej Armii Krajowej z najeźdźcą niemieckim. W bitwie śmierć poniosło 79 polskich żołnierzy, w tym dowódca I Brygady Wileńskiej AK Czesław Grombczewski ps. „Jurand”, i kilkudziesięciu zostało rannych. Przy wyzwoleniu Wilna z rąk okupantów hitlerowskich ogółem zginęło około 500 żołnierzy Armii Krajowej i około 900 żołnierzy rosyjskich.

Druga wojna światowa zakończyła się podpisaniem przez Niemcy bezwarunkowej kapitulacji o godz. 23.11 czasu środkowoeuropejskiego dnia 8 maja 1945 r. W Moskwie w momencie podpisywania dokumentu było już po północy, dlatego Rosjanie rocznicę zakończenia wojny obchodzą 9 maja.