Wideo. Wojciech Cejrowski szczerze - „jestem handlarz". Nie ma nic za darmo

0
0
0
Wojciech Cejrowski, targi książki Warszawa 2019
Wojciech Cejrowski, targi książki Warszawa 2019 / Jan Bodakowski, prawy.pl

Podczas ostatnich warszawskich targów książki znany podróżnik Wojciech Cejrowski udzielił mi krótkiego, acz pouczającego wideo wywiadu. Na moje pytanie o to „jakie jego książki można dostać na targach" rezolutnie odpowiedział, że „dostać nie można żadnej, gdyż ja jestem handlarz, i książki można kupić". Gdy stremowany zapytałem się o ofertę jego sklepu wysiłkowego, podróżnik zachęcił do zakupu yerba mate i kolorowych koszul.

Postać Wojciech Cejrowskiego przed kilku laty opisał, w wydanej nakładem wydawnictwa Zysk, pracy „Cejrowski. Biografia" Grzegorz Brzozowicz.

 

Za czasów Jana III Sobieskiego przodek Wojciecha Cejrowskiego (pół szlachcic hiszpański, pół Żyd) osiedlił się na Pomorzu. Prababcia Wojciecha nazywała się Lejman i była żydówką (jej matka nazywała się Najfeld). Dziadek Antoni Cejrowski zrobił majątek na handlu z Żydami i był członkiem Ligi Morskiej i Kolonialnej. Po wojnie rozdał chłopom swoje ziemie, by uniemożliwić komunistom parcelacje swoich gruntów, prowadził w PRL sklep z warzywami.

 

Ojciec podróżnika Stanisław Cejrowski był fizykiem z wykształcenia, zajmował się promowaniem muzyki (jazzu i rocka – w tym zespołów takich jak: Brygada Kryzys, Oddział Zamknięty i Lady Pank), był tajnym współpracownikiem SB (bezpieka wykreśliła go jednak z agentury z powodu braku donosów). W 1981 tata Wojciecha był organizatorem Przeglądu Piosenki Prawdziwej w Hali Oliwii. Mama Wojciecha Cejrowskiego z wykształcenia jest astronomem.

 

Wojciech Daniel Cejrowski urodził się 27 czerwca 1964 roku. Kiedy był dzieckiem, wycięto mu chore płuco. Podróżnik od dziecka zarabiał pieniądze (zbierał i handlował pustymi butelkami, handlował domowymi przetworami, wyrabiał lody, handlował w szkole pączkami, dostarczał prywaciarzom kupowane w wiejskich sklepach plastikowe artykuły na surowiec do produkcji, handlował walutą i był kurierem cinkciarzy).

 

W 1981 roku po raz pierwszy wyjechał do pracy do Szwecji, w latach osiemdziesiątych pracował kilkukrotnie w Szwecji jako cieśla. Był tłumaczem w wyprawach do Meksyku. W 1990 roku w USA pracował jako komik. Na pierwszych zdjęciach z podróży zarobił w 1984, z czasem robił dokumentację fotograficzną z podróży na zlecenie amerykańskich uniwersytetów. W Polsce promował muzykę country (500 audycji w radiu publicznym, sprowadzał amerykańskich muzyków do Mrągowa, prowadził audycje w Radiu Kolor).

 

W 7 klasie podstawówki po raz pierwszy był przesłuchiwany. Powodem zainteresowania MO było założenie trzyosobowej organizacji opozycyjnej zajmującej się odręcznym pisaniem ulotek i niszczeniem megafonów na 1 maja. W sierpniu 1980 jako tłumacz amerykańskiej ekipy filmowej przez jeden dzień był w strajkującej Stoczni Gdańskiej. Po powstaniu Solidarności kolportował hurtowe ilości bibuły i wyprodukował ponad milion znaczków Solidarności. Zdarzyło mu się posiadać kradziony milicyjny pistolet. 1 maja 1982 został złapany przez ZOMO podczas manifestacji, pobity i ogolony na łyso. Po zamordowaniu Grzegorza Przemyka ucznia równoległej klasy w liceum Cejrowskiego, Cejrowski został porwany przez bezpiekę podczas matury – podczas przesłuchania bezpieczniacy wyrwali mu wszystkie palce ze stawów z obu dłoni.

 

Pomimo dysgrafii miał dobre oceny w szkole. Został studentem szkoły teatralnej. Jego koleżanką ze studiów była Jolanta Pieńkowska. Szkołę teatralną szybko jednak rzucił. Próbował też studiować socjologię na UW. Ze studiów na KUL go wywalono. Po powrocie na studia na KUL w 2010 uzyskał tytuł licencjata i rozpoczął studia magisterskie.

 

W USA kupił 200 hektarowe gospodarstwo – dzięki czemu władze USA nie mogą mu odmówić wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych. Ma też dom w Ekwadorze. Dzięki znajomości przepisów jego firmie „Anaconda" od 10 lat udaje się nie płacić podatków.

 

Wielkim sukcesem Cejrowskiego okazał się jego program w telewizji publicznej „WC kwadrans". Konserwatywne przesłanie programu spowodowało atak „Gazety Wyborczej" na Cejrowskiego (do ataku przyłączył się między innymi Krzysztof Piesiewicz). Po likwidacji programu (w 1996 roku) z polecenia „Gazety Wyborczej", Cejrowski pisał felietony do „Gazety Polskiej". W tym też roku wydał swoją książkę „Kołtun się jeży" (jej nakład wyniósł 120.000 egzemplarzy). Kolejne dwie książki odniosły mniejszy sukces. Łączny nakład książek Cejrowskiego przekroczył milion sztuk.

 

W latach 1996, 1997, 1998 i 1999 ojciec Cejrowskiego zorganizował Zloty Ciemnogrodu. Spotkania z Cejrowskim odbywały się w całej Polsce i USA. W 1999 roku Cejrowski powraca do telewizji w programie „Piękny i Bestia" RTL7. W latach 2002-2004 nadawany był w Polsacie jego program „Z kamerą wśród ludzi". Jego pierwsza książka podróżnicza „Gringo wśród dzikich" sprzedała się w nakładzie 330.000 egzemplarzy. W 2004 dzięki Bronisławowi Wildsteinowi wraca do TVP. Jego program „Boso przez świat" okazuje się sukcesem. Cejrowski staje się stałym tematem kolorowych czasopism.

 

Do polityki Cejrowskiego zapewne zraziło doświadczenia wynikające z zaangażowania się w 1989 w kampanię Solidarności. Wspierał wówczas swego wykładowcę z UW Andrzeja Celińskiego, który po wyborze okazał się (zdaniem Cejrowskiego) zdrajcą. W 1999 Cejrowski dostaje wyrok za skrytykowanie pijaństwa Kwaśniewskiego w Charkowie. W wyniku wyroku nie może kandydować na posła ani senatora (co jest doskonałą ilustracją tego, jak szkodliwy jest przepis, uniemożliwiając osobom skazanym na udział w wyborach).

 

Cejrowski nie kryje swej krytyki dla patologii posoborowych w kościele. Przemawia do niego bardziej duchowość Starego Testamentu niż Nowego. Szanuje islam.

 

Jan Bodakowski

Źródło: JB

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną