Nowy przywilej dla emerytów i rencistów

Rząd chcąc ulepszyć życie polskim emerytom wprowadził dodatkową wypłatę świadczenia emerytalnego, tak zwaną trzynasta emeryturę. Jest to jedna z pięciu najważniejszych zmian, jakie jeszcze przed wyborami chce wprowadzić rząd. Pięć zmian nosi nazwę ''Nowa Piątka PIS''. W jej skład wchodzi również pięćset złotych na pierwsze dziecko, zerowy PIT dla młodych do 26. roku życia, niższa stawka PIT dla pozostałych oraz przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych.Trzynasta emerytura zostanie wypłacona również wszystkim emerytom. Mówi o tym ustawa o jednorazowym świadczeniu dla emerytów i rencistów, która została podpisana przez Prezydenta 23 kwietnia 2019 roku. jednorazowe świadczenie zostanie wypłacone dla łącznie dziewięć milionów osiemset tysięcy emerytów i rencistów. Trzynasta emerytura z pewnością pomoże emerytom i rencistom w drobnych wydatkach, na które nie mogą pozwolić sobie ze zwykłej emerytury.

13 emerytura- charakterystyka

Dla kogo i od kiedy będzie obowiązywać trzynastka dla emerytów? Odpowiedź jest następująca: wszyscy emeryci dostaną dodatkowe świadczenie        w ramach programu ''Emerytura Plus''.Trzynasta emerytura zostanie również wypłacona: rencistom, osoby otrzymujące  renty rodzinne, inwalidzkie, wojenne, socjalne, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Świadczenie te będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że emeryci nie będą musieli składać żadnych wniosków o przydzieleniu trzynastej emerytury. Wartość świadczenia będzie wynosić równowartość najniższej emerytury, czyli tysiąc sto złotych brutto. Na rękę wyniesie ona osiemset osiemdziesiąt osiem złotych                i dwadzieścia pięć groszy. Trzynasta emerytura będzie obowiązywać od 2019 roku. Pierwszy raz zostanie wypłacona od 1 maja. W związku z tym, że  1 maja to Święto Pracy, emeryturę będzie można już dostać pod koniec kwietnia. Termin wypłaty będzie tożsamy z wypłatami tradycyjnego świadczenia emerytalnego, to znaczy: 1,6,10,15,20 i 25 dnia miesiąca. Jak na razie nie wiadomo, czy trzynasta emerytura zostanie wypłacona emerytom i rencistom w przyszłym roku.

W dzisiejszych czasach pieniądze dla emerytów czy rencistów na pewno przydadzą się na zakup leków, dokonanie opłat, czy innych niezbędnych wydatków. Z pewnością takie jednorazowe świadczenie ucieszy nie jedną osobę, która będzie z niego korzystać. Być może w przyszłości będzie jeszcze szansa na to, że emeryci dostaną jeszcze jakieś inne dodatkowe świadczenia, które z całą pewnością by się im przydały.

Artykuł powstał przy współpracy z zycieseniora.com