Wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis powiedział na konferencji prasowej w Brukseli:  "Obserwujemy zmniejszenie udziału NPL w wolumenie wszystkich kredytów od 2014 r. W tym momencie udział ten jest na poziomie 3,3 proc., ale chcielibyśmy znaleźć rozwiązanie legislacyjne NPL na przyszłość".

Z najnowszych danych Komisji Europejskiej wynika, że poziom NPL w całej UE jest najwyższy w Grecji, a następnie na Cyprze (21,8 proc.), w Portugalii (11,3 proc.) i we Włoszech (9,5 proc.). W Polsce jest to 6.5%. Wydaje się to niewiele, ale jest to dwa razy więcej niż średnia unijna. Procent ten nieznacznie spadł, bo rok temu było to 6,6%.

Wskaźnik ten pokazuje, że Grecja znalazła się w pułapce kredytowej, a kolejne transze pomocy zamiast pomóc wpędzają ją jeszcze bardziej w ramiona finansjery, która chcąc wydusić z niej jak najwięcej, nakazuje podnosić podatki, obniżać emerytury i wyprzedawać bogactwa narodowe.

 


Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/finanse-osobiste/news/ke-poziom-zagrozonych-kredytow-w-ue-spada,2618410,4141?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox