Bijący rekordy popularności serial „Czarnobyl”, produkcji HBO, przedstawiający historię awarii elektrowni jądrowej na Ukrainie, spowodował wzrost liczby turystów, którzy chcą zobaczyć skażone tereny.

Jednakże sporo zamieszania wywołały fotografie. Część osób odwiedzających ten region została skrytykowana za robienie kontrowersyjnych zdjęć oraz za wykorzystywanie miejsca katastrofy do celów marketingowych.

Craig Mazin, amerykański scenarzysta i reżyser, który odpowiada za film „Czarnobyl” napisał na Twitterze: „To wspaniale, że „Czarnobyl” przyczynił się do wzrostu turystyki w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Tak, widziałem zdjęcia, które krążą po sieci. Jeżeli odwiedzasz to miejsce, pamiętaj, że wydarzyła się tam straszna tragedia. Zachowaj szacunek dla wszystkich, którzy w niej ucierpieli oraz poświęcili swoje życie”.

Sceny do serialu były kręcone również na Litwie, między innymi w Wilnie. Filmowanie odbywało się w dzielnicach Fabianiszki i Justyniszki, w Muzeum Okupacji i Walk o Wolność, w Pałacu Kultury MSW, na Wydziale Architektury Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego im. Giedymina, byłym rządowym domu gościnnym i innych miejscach.

Według dyrektor Agencji Turystyki i Rozwoju Biznesu „Go Vilnius” Ingi Romanovskienė, ostatnio jest duże zainteresowanie Wilnem w związku z serialem „Czarnobyl”. Obcokrajowcy pytają, w jakich dokładnie miejscach litewskiej stolicy były kręcone sceny do serialu, a zagraniczne media piszą o powstających w Wilnie projektach filmowych.

W planach jest utworzenie szlaku śladami serialu „Czarnobyl” po Wilnie.

Na podst. Onet.pl, inf.wł.