Litewskie MSZ podkreśliło, że zwycięstwo sojuszników nad nazizmem i ideologią nazistowską jest niezwykle ważne dla Litwy i całej Europy. Ale zakończenie II wojny światowej przyniosło Litwie nie wolność, a sowiecką okupację, która trwała niemal przez półwiecze. Gdy Armia Czerwona wyzwoliła Litwę spod okupacji niemieckiej, to na terytorium naszego kraju zostały utworzone i działały sowieckie struktury okupacyjne, rozpoczęły się wywózki mieszkańców Litwy i represje.

 

„Dlatego decyzja rosyjskiej strony w sprawie uczczenia salwami armatnimi zajęcia Wilna, Kowna i innych miast Europy Wschodniej i Środkowej jest dla Litwy nie do przyjęcia. Taki krok jest wyjątkowo cyniczny i prowokacyjny w obliczu zbliżającej się 80. rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow i jego tajnych protokołów, które stanowiły przesłanki do rozpoczęcia II wojny światowej i okupacji Litwy” – podkreśla MSZ w komunikacie.

 

Według litewskiego MSZ, godne ubolewania jest to, że obchody „wyzwolenia” Wilna są uroczyście uczczone tydzień po odmowie wydania rosyjskich wiz grupie młodzieży z Litwy, która miała zamiar udać się do Rosji, aby porządkować groby litewskich zesłańców.

 

Rosja została ponownie wezwana do odrzucenia selektywnego podejścia do historii II wojny światowej i negowania sowieckiej okupacji Litwy.