Wywiad elektroniczny w opałach

0
0
0
/

Zdaniem DARPA szyfrowanie zmieni naszą rolę w grze wywiadów. Amerykańska agencja rządowa stwierdziła w swym raporcie, że „całkowite zaszyfrowanie komunikacji oraz danych, zróżnicowanie prywatności i bezpieczna komunikacja dla wszystkich będzie nową rzeczywistością”.

Doktor Abraham Wagner razem z haktywistą Sophie D’Antoine wskazali, że w ciągu kilku lat ulegnie zmianie działalność operacyjna szpiegów wokół nas. Dla przeciętnej osoby znaczące jest, że wedle ustaleń cytowanej dwójki wywiad elektroniczny w obecnej formie nie będzie już możliwy. Innymi słowy zakrojone na szeroką skalę programy wywiadów do posłuchu odejdą w niepamięć. Przynajmniej w obecnym kształcie.

Społeczność wywiadowcza straci bowiem możliwość zbierania sygnałów, analizowanie, a tym samym podsłuchu. Dla obywateli spragnionych obywateli ma to korzyść w podniesieniu komfortu psychicznego. Zarazem oznacza również zmiany w systemach bezpieczeństwa krajów, zwłaszcza Zachodu. Szyfrowanie komunikacji oznacza, że organizacje przestępcze, terroryści, czy zwaśnione strony zyskają narzędzia do wymykania się kontroli.

Nauka stojąca za organizacjami wywiadowczymi jednak szuka rozwiązania tego problemu. Już początkiem 2000 roku DARPA zajęła się badaniami w zakresie komputerów kwantowych. Poszukiwała między innymi sposobów szyfrowania danych za pomocą kluczy kwantowych dla Departmanentu Obrony. Komputery kwantowe są próbą wyjścia poza używane dotąd mechanizmy bramek logicznych. W uproszczeniu obecnie posługujemy się układami operującymi na bitach, czyli zerach lub jedynkach. Komputer kwantowy zaś opiera się na kubitach, czyli parach zer i jedynek. Różnica wydaje się kosmetyczna, lecz w praktyce oznacza możliwość wykonywania obliczeń nie w porządku sekwencyjnym, operacja po operacji, jak to ma miejsce obecnie. Pozwala na jednoczesne liczenie na wszystkich możliwych kombinacji, czyli łamanie klucza prywatnego RSA trwa nie kilka tysięcy lat, lecz ułamek sekundy.

Teoretycznie komputer kwantowy w połączeniu ze sztuczną inteligencją oznacza, że stopień inwigilacji rośnie ze względu na szybkość w analizie danych. Zwłaszcza, że w 2000 roku powstał komputer D-Wave 2000Q, operujący na dwóch tysiącach kubitów.

We wrześniu 2018 roku powstał w USA Narodowy Przegląd Nauki o Informacji Kwantowej. Donald Trump w czerwcu 2019 rozpoczął proces szukania sposobów szyfrowania pozbawionych możliwości złamania przez komputery kwantowe. Sposób kodowania maszyn daje zarówno pewne możliwości, jak i utrudnienia na tym polu. Operacje na kubitach łączą się z mechaniką kwantową. Dlatego uzyskiwane wyniki nie są ścisłe, ale w dużej mierze prawdopodobne. Klasyczny komputer przy dodawaniu dwa do trzech podaje wynik pięć. Komputer kwantowy wraz z osiągnięciem odpowiednio dużej liczby obliczeń wskazuje, że wyniki tej operacji, czyli pięć, jest najbardziej prawdopodobny.

Właściwym problemem do rozwiązania przez naukowców jest faktoryzacja liczb, czyli inaczej rozkład na czynniki. Wraz z rozwiązaniem tego problemu jako praktyczna implementacja w ramach algorytmu do wykorzystania w programie oznacza, że dowolny szyfr będzie mógł być złamany. Tyle mówi teoria, bo w praktyce choć algorytm Shore’a z 1994 pozwala na złamanie RSA o tyle nie jest podstawą żadnego rozwiązania. Pomimo, że historia komputerów kwantowych sięga 1996 roku nie doczekała się ona jeszcze wcielenia w życie na wzór używanych dzisiaj pecetów, laptopów, czy telefonów komórkowych.

Oparcie szyfrowania na wykorzystaniu fotonów (tak zwane klucze kwantowe) jednak oznacza, że w ciągu dziesięciu lat policja, a także wywiad nie będą wedle ustaleń DARPA zdolne do złamania naszej komunikacji.

Jest to efekt między innymi wcielenia w życie idei Allana Turinga. Komputery pozwalają na używanie dowolnego oprogramowania i tym samym do szyfrowania wystarczy już dowolny telefon komórkowy. Dedykowane układy elektroniczne służą tylko przyśpieszaniu tego procesu, ale nie są do niego konieczne.

Twardy orzech do zgryzienia dla wywiadu i kontrwywiadu USA stanowi problem w ograniczeniu dostępu do technologii. Nie ma bowiem możliwości kontrolowania firm zewnętrznych. Wystarczy, że dla przykładu chiński Huawei stworzy rozwiązanie w zakresie szyfrowania i Stany Zjednoczone stracą możliwość podsłuchu. Dodatkowo w ustawodawstwie amerykańskim umacnia się poszanowanie dla prawa do prywatności, a co za tym idzie konstytucja ochrania część osób (przynajmniej Amerykanów).

Dlatego wśród celów wywiadu w przyszłości będzie pozyskanie informacji przed jej zakodowaniem. Za tym idzie dla przykładu rozwijanie technologii opartych o wirusy komputerowe oraz inne metody, jak badanie zmian pola elektromagnetycznego.

 

Jacek Skrzypacz

Źródło: Jacek Skrzypacz

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną