Kościół

Święto Katedry św. Piotra

Przypadające 22 lutego święto Katedry św. Piotra przypomina, że Stolica Piotrowa jest podstawą jedności Kościoła. Jest to równocześnie dzień kiedy wierni mogą okazać hołd następcy św. Piotra.

Chrześcijanie rzymscy znali i obchodzili święto Katedry świętego Piotra już w IV w. W ten sposób wspominali, że Apostoł był biskupem ich miasta. Równocześnie był to hołd składany św. Piotrowi za to, że właśnie w Rzymie założył gminę chrześcijańską i miasto obrał za stolicę chrześcijaństwa.

Dawniej często święto wypadało podczas postu, dlatego w wielu stronach, np. w Galii, zaczęto je obchodzić 18 stycznia. Z biegiem lat zwyczajowo ustaliły się dwa święta: 18 stycznia Katedry św. Piotra w Rzymie, a 22 lutego Katedry św. Piotra w Antiochii.

Według bardzo dawnej tradycji św. Piotr miał najpierw założyć swoją stolicę prymasa Kościoła Chrystusowego w Antiochii, gdzie przebywał kilka lat, następnie udał się, ok. 42 roku, do Rzymu i tam poniósł śmierć męczeńską. W 1558 roku papież Paweł IV ustalił ostatecznie 18 stycznia jako pamiątkę wstąpienia na tron rzymski św. Piotra, a 22 lutego na obchód święta objęcia stolicy w Antiochii.

Oba święta obchodzone początkowo w Rzymie Paweł IV rozszerzył obowiązkowo na cały Kościół Łaciński. Święta połączono w nowej reformie liturgii.

Tron (katedra), na której miał zasiadać św. Piotr znajduje się w rzymskiej bazylice za głównym ołtarzem, w absydzie. Do V w. znajdował się on w baptysterium bazyliki Św. Piotra. Drogocenna relikwia składa się jedynie z wielu kawałków drewna, spojonych od dawna bogato zdobionymi płytami z kości słoniowej. Słynny budowniczy bazyliki Św. Piotra, Jan Wawrzyniec Bernini (+ 1680), zamknął tron w potężnej, marmurowej budowli.
 
Katedra ta stała się symbolem władzy zwierzchniej w Kościele Chrystusa tak w osobie świętego Piotra, jak również jego następców. Święto to jest z jednej strony aktem wdzięczności Rzymian za to, że św. Piotr tak chlubnie wyróżnił ich miasto, z drugiej zaś strony jest okazją dla wiernych Kościoła do okazania następcom św. Piotra wyrazu hołdu.
 
Tron, na którym zasiadał św. Piotr, jest stale obecny w kościele, gdzie papież odprawia nabożeństwa i sprawuje liturgię dnia, jest nieustannym świadectwem, że biskupi rzymscy mają tę samą władzę nad Kościołem Chrystusa, jaką miał Piotr. Przypomina, że następcami Piotra mogą być tylko biskupi rzymscy.

Agata Bruchwald

fot. Wikimedia Commons/Ricardo André Frantz

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

12 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra