Lewica pluje na nowy brytyjski rząd, bo to wolnorynkowcy i przeciwnicy Unii Europejskiej

0
0
0
Brexit, zdj. ilustracyjne
Brexit, zdj. ilustracyjne / pixabay.com

Z odrazą lewicy spotkał się nowy brytyjski rząd Borisa Johnsona lidera Partii Konserwatywnej. Przykładem tego jest opublikowany na lewicowym portalu Krytyka Polityczna artykuł „Gabinet osobliwości premiera BoJo" autorstwa Jakuba Majmurka (publicysty takich zasłużonych dla rewolucji tytułów jaj „Tygodnik Powszechny", „Gazeta Wyborcza", Oko.press).

Boris Johnson został liderem Partii Konserwatywnej i premierem Wielkiej Brytanii, bo obiecał, że wyzwoli Wielką Brytanię spod brukselskiej okupacji do 31 października, nawet za cenę twardego brexitu (czyli bez zawarcia umowy z Unią Europejską).

 

Dzięki objęciu szefostwa brytyjskiego rządu przez Johnsona z gabinetu odeszli przeciwnicy twardego brexitu. Jak wynika z artykułu na lewicowym portalu „Johnson zaprosił do współpracy polityków i polityczki zdecydowanie na prawo od głównego nurtu partii. Wśród powołanych przez niego ministrów są najtwardsi zwolennicy brexitu, neothatcheryści krytykujący rządy May i Camerona za zbyt mało radykalną politykę gospodarczą, wreszcie osoby o skrajnie – przynajmniej jak na brytyjskie warunki – konserwatywnych poglądach w kwestiach praw człowieka".

 

Nowym ministrem brytyjskiego skarbu został Sajida Javida pochodzący z robotniczej rodziny pakistańskich imigrantów. Polityk jako nastolatek stał się fanem thatcheryzmu i randyzmu chciał zostać finansistą, ale publiczna szkoła uważała, że powinien zostać specem od naprawy telewizorów i nie dopuszczała go do lekcji matematyki niezbędnych do dostania się na studia. Na swoje szczęście chłopak olał system, zdał na studia i zrobił szybką karierę w bankowości. By zajmować się polityką, zrezygnował z 98% swoich dochodów.


Thatcheryską jest też nowa minister spraw wewnętrznych Priti Patel pochodząca z robotniczej rodziny imigrantów z Indii. Priti Patel „jest zwolenniczką twardego brexitu", była zwolenniczką kary śmierci, krytykowała państwo opiekuńcze.

 

W nowym brytyjskim rządzie znaleźli się też tacy krytycy państwa opiekuńczego jak „Dominic Raab (minister spraw zagranicznych), Chris Skidmore (minister zdrowia) i Liz Truss (ministra handlu międzynarodowego)".


Zwolennikiem brexitu jest też „mianowany przewodniczącym Izby Gmin i odpowiadający za relacje gabinetu z izbą niższą parlamentu – Jacob Rees-Mogg" - właściciel majątku wartego 55 milionów funków (256 milionów złotych), finansista z bogatej rodziny. Jacob Rees-Mogg „powołując się na swój katolicyzm, jest przeciwnikiem dostępności aborcji".


Jan Bodakowski

Źródło: JB

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną