Agencja Reuters donosi, że użytkownicy Facebooka ze stanu Illinois złożyli pozew zbiorowy przeciwko serwisowi. Teraz sąd w San Francisco odrzucił apelację właściciela Facebooka  i utrzymał w mocy decyzję o tym, że serwis społecznościowy nielegalnie zbierał i przechowywał dane biometryczne milionów użytkowników ze stanu Illinois.

Sąd stwierdził, że dane biometryczne są jeszcze bardziej wrażliwe, niż dane z dowodów osobistych, bo są niezmienne i raz pozyskane mogą być na różne sposoby wykorzystywane. Facebook się bronił, że informował o fakcie wykorzystywania tych danych swoich użytkowników i mogli oni wyłączyć tę opcję.

To już druga wielka przegrana Facebooka w USA. Informowaliśmy, że Federalna Komisja Handlu w USA zatwierdziła największą karę w historii tego kraju dla Facebooka. Mark Zuckerberg musi zapłacić 5 mld dolarów kary. Ma to związek z firmą Cambridge Analytica, która miała dostęp do prywatnych danych użytkowników Facebooka, choć nie powinna. Decyzja została podjęta wynikiem 3:2 głosów.