Wielkie Zawierzenie w Niepokalanowie

0
0
0
/

Od 6-22. sierpnia bieżącego roku, w Niepokalanowie trwa Wielkie Zawierzenie – inicjatywa inspirowana nabożeństwem św. Ojca Maksymiliana Kolbe do Bogurodzicy Maryi. Akcję organizuje Rycerstwo Niepokalanej, założone przez świętego. Dzieli się ona na dwie części: Zawierzenie i Dziękczynienie – co przypomina układ nowenny pompejańskiej.

Każdego dnia sprawowana jest Eucharystia, poprzedzona lub zakończona Różańcem i Adoracją Najświętszego Sakramentu. Ukronowaniem Mszy Świętej było zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi osób i spraw, rozmaitych dziedzin życia prywatnego i publicznego. W części dziękczynnej, która obecnie się rozpoczęła, Eucharystia kończy się dziękczynieniem za wszystko, co dostajemy od Boga, poczynając od Jego Miłości.

Zarys inicjatywy

Akcja rozpoczęła się Adoracją Najświętszego Sakramentu i Różańcem 6 sierpnia br, kiedy Mszę Świętą zwieńczył pierwszy Akt Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi – najpierw wszystkich obecnych, parafian i pielgrzymów a następnie całego dziedzictwa kolbiańskiego.

Konferencję dotyczącą tego dziedzictwa wygłosił o. Paulin Sotowski OFMConv, zaznaczając że wypływa ono z Aktu Oddania się św. Maksymiliana Niepokalanej. Omówił min. rozwój misji kolbiańskich, działalność Rycerstwa Niepokalanej, rolę pisma „Rycerz Niepokalanej” w kształceniu Polaków w trakcie drugiej wojny światowej, a przede wszystkim, ducha rycerskiego, jaki był owocem zawierzenia.

Przesłaniem homilii ks. Wojciecha Draba, egzorcysty było uświadomienie zebranym, że to Bóg kształtuje nasze relacje i każda wspólnota powinna odnaleźć swoje więzi w relacji z Nim, a do tego drogą jest oddanie się Maryi.

11 sierpnia br odbyło się ważne dla nas szczególnie zawierzenie telewizji, radia, prasy i mediów, w tym również społecznościowych – z których tak często korzystamy i które współtworzymy. Tego dnia rozpoczęły się rekolekcje Jak rozkochać się we Mszy Świętej, prowadzone przez paulina o. Zbigniewa Ptaka OSPPE. W Niedzielę tematem rekolekcji był rzut spojrzenia na główne elementy Mszy Świętej, świadczące o Miłości Boga do człowieka. W tym cyklu znalazły się takie znaki, jak pocałunek (Ołtarza), Liturgia Słowa, Konsekracja, Ofiarowanie, Komunia Święta i Błogosławieństwo.

Kluczowym dla dziennikarzy, ale i dla wszystkich wierzących jest pojęcie świadectwa – które umacnia wspólnotę w wierze. Tego dnia głosił je Piotr Chomicki, mowiąc o pielgrzymce pieszej z Gietrzwałdu do Kibeho. Podkreślił on rolę zaufania Bogu i Bogurodzicy w kształtowaniu dojrzałego życia.

Przesłaniem tego dnia i całego tygodnia rekolekcji jest wezwanie do tego, by żyć sakramentalnie – czyli tak, by móc przyjmować Komunię Świętą. Jest to szczególnie ważne dla dziennikarzy, którzy szerzą informacje – bardzo wiele w życiu całego społeczeństwa i Narodu zależy od tego, czy przekazują prawdę i czy służą Bogu, czy Jego przeciwnikowi, diabłu.

13 sierpnia Niepokalanemu Sercu Maryi zawierzono kulturę, sztukę i edukację – ze szczególnym uwzględnieniem wzorów dla dzieci i młodzieży. Był to dzień wigilii przed wspomnieniem liturgicznym św. Ojca Maksymiliana, założyciela Niepokalanowa – dlatego we wszystkich nabożeństwach nie zabrakło uznania jego dokonań, będących owocami zawierzenia Maryi, którego dokonał sam i z ludźmi, jakich pociągał za sobą.

14 sierpnia odbyło się uroczyste zawierzenie rodzin Niepokalanemu Sercu Maryi. Był to dzień uroczysty, wspominano ostatnie kazanie św. Ojca Maksymiliana, wygłoszone do współwięźniów – jego duchowy testament. Obchody rozpoczęte wieczorem dnia poprzedniego kontynuowano podczas Różańca na Adoracji Najświętszego Sakramentu i Mszy Świętej, a następnie odbyło się nabożeństwo Transitus – na pamiątkę przejścia świętego z doczesności do życia wiecznego w chwale ołtarzy. Ogromna liczba pielgrzymów wysłuchała gwardiana Niepokalanowa, o. Grzegorza Marii Szymanika OFMConv, który stwierdził, że ofiarną miłość, jaką się zachwycamy, trzeba zacząć praktykować w swoim życiu. Wierni odprowadzili relikwie św. Ojca Maksymiliana do Bazyliki, gdzie znajduje się ołtarz mu poświęcony i z szacunkiem całowali relikwie świętego.

Po wieczornym czuwaniu, 15 sierpnia Niepokalanów przyjął kolejną rzeszę wiernych, którzy przybyli na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Matki Bożej. W kazaniu, które wygłosił Biskup Tadeusz Bronakowski, zacytowano przesłanie nauczania Prymasa Polski, Stefana Kardynała Wyszyńskiego: trzeźwość jest polską racją stanu, a oddanie się Polaków Maryi jest warunkiem przetrwania Narodu.

Na Mszę Świętą sprawowaną przy Ołtarzu Polowym przybyło wielu pielgrzymów, zaopatrzonych w kwiaty i zioła, które zgodnie z tradycją, zostały poświęcone. Jeszcze długo po Mszy Świętej do Kaplicy Wieczystej Adoracji ludzie czekali w kolejkach. To bardzo radosny znak dla Kościoła w Polsce.

Obecnie trwa Dziękczynienie za: Bożą Miłość, Stworzenie, dar życia, rodzinę, przyjaciół i bliskich, Zbawienie w Kościele, powołanie i naszą Matkę, Maryję. W programie przewidziane są projekcje filmów o tematyce religijnej oraz spotkanie z Benonem Welegałą, twórcą FRE – Filmowego Ruchu Ewangelizacyjnego.

Pełny program Wielkiego Zawierzenia znajduje się na stronie Sanktuarium w Niepokalanowie, inicjatywa jest w toku. Warto wybrać się choćby na jeden dzień, by zobaczyć jak Maryja działa w naszym życiu.


 

Aleksandra Pietkiewicz

Źródła: https://www.niepokalanow.pl/sanktuarium/wielkie-zawierzenie

https://www.facebook.com/Niepokalanow/


 

Źródło: Aleksandra Pietkiewicz

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną