Wadliwa uchwała Rady Miasta Krakowa o edukacji seksualnej

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com

Krakowscy radni przegłosowali uchwałę określającą kierunki działania dla prezydenta miasta w kwestiach związanych z edukacją seksualną w tamtejszych szkołach. Ten akt jest w zasadzie pozbawiony treści, gdyż sprowadza się on do powtórzenia tytułu aktu. Rada Miasta nie ma, ponadto, kompetencji do wprowadzania programów edukacyjnych. Instytut Ordo Iuris przygotował analizę na ten temat.

Wspomniany akt jest kolejną próbą wprowadzenia wulgarnej edukacji seksualnej w Krakowie. Wcześniejszą była uchwała Rady Miasta Krakowa z 12 czerwca 2019 r. Miała ona ustalać kierunki dla prezydenta dotyczące działań związanych m.in. z profilaktyką chorób przenoszonych drogą płciową wśród młodzieży. Tamtejsza uchwała została w całości uznana za nieważną przez wojewodę małopolskiego. Z kolei analizowany akt budzi wątpliwości prawne z powodów dokładnie przeciwnych.

Nowa uchwała jest w zasadzie pozbawiona treści, jej materia sprowadza się do powtórzenia tytułu aktu. Wbrew tytułowi dokumentu, nie ustala on w jakikolwiek sposób kierunków działania dla prezydenta w zakresie tematyki wskazanej w tytule uchwały. Rodzi to wątpliwości w zakresie zgodności aktu z przepisem wskazanym jako jego podstawa prawna.

Ponadto, zadaniem gminy w ramach wykonywania zadań oświatowych nie jest ustalanie lub ingerowanie w treści programu nauczania, zaś wykonanie uchwały przez Prezydenta Miasta Krakowa mogłoby wiązać się z tego rodzaju działaniem. Co więcej, z treści uchwały nie wynika, czy działania informacyjne i edukacyjne mają być realizowane w szkołach w ramach obowiązkowych zajęć dla uczniów. Jeżeli tak, to zgodnie z treścią ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, organem właściwym w tego rodzaju sprawach pozostaje Minister Edukacji Narodowej, nie zaś organy gminy.

„Uchwały rady gminy nie mogą z jednej strony narzucać pewnych konkretnych działań względem wójta, czy w tym przypadku prezydenta Krakowa. Z drugiej zaś strony nie powinny być aktami de facto pozbawionymi treści, nie zawierającymi żadnych konkretnych zapisów w odniesieniu do poruszanej przez nich tematyki” – wskazuje radca prawny Rafał Godlewski, ekspert Centrum Analiz Instytutu Ordo Iuris.

PRZECZYTAJ ANALIZĘ

Źródło: Ordo Iuris, materiały prasowe

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną