Kultura i historia

1 września 1939. Początek martyrologii polskich wsi

Pierwszego dnia wojny żołnierze „bohaterskiego” Wehrmachtu niemal doszczętnie spalili leżące przy granicy polsko-niemieckiej wsie Zimnowoda i Parzymiechy. Z rąk niemieckich oprawców zginęła ponad setka Polaków, w tym kobiet i starców, a nawet niemowląt.

 

Podczęstochowskie wsie Zimnowoda i Parzymiechy leżące tuż przy granicy polsko-niemieckiej zostały zajęte przez Wehrmacht już 1 września 1939 r. O ile Zimnowody zostały opanowane bez walki, to w Parzymiechach Niemcy napotkali na silny opór stawiany przez żołnierzy polskiej 30. Dywizji Piechoty. Ostatecznie miejscowość została zajęta dopiero wieczorem przy sporych stratach po stronie agresorów.

 

Po wkroczeniu do Zimnowody, mimo że we wsi panował spokój, Niemcy przystąpili do pacyfikacji. Idąc od domu do domu, podpalali zabudowania. Napotkanych mieszkańców rozstrzeliwali, rannych dobijali bagnetami lub kolbami karabinowymi. Polaków zamykano też w piwnicach domów, do których wrzucano granaty. Ocalałych mieszkańców podzielono na mniejsze grupy i rankiem 2 września wywieziono do Rzeszy.

 

Sytuacja wyglądała podobnie w odległych o kilometr Parzymiechach. Miejscową ludność mordowano, a zabudowania puszczano z dymem. Niemcy nie zwracali uwagi na płeć ani wiek, od kul i w ogniu ginęły całe rodziny. Część mieszkańców wywieziono w różnych kierunkach. Miejscowego proboszcza, ks. Bonawenturę Metlera, oraz dwie inne osoby zabrano do pobliskiego Jaworzna i tam rozstrzelano za rzekome ostrzelanie niemieckich żołnierzy z wieży kościoła.

 

Według różnych źródeł w Zimnowodzie zginęło około 40 Polaków, większość ofiar zginęła w domach podpalonych przy użyciu fosforu i granatów ręcznych. Wieś została niemal doszczętnie zniszczona. W przypadku Parzymiechów w zależności od źródła liczbę zamordowanych szacuje się na 75 -170. W gronie ofiar znaleźli się starcy, kobiety, dzieci, a nawet niemowlęta. Wieś doszczętnie spalono.

 

Po wojnie w Parzymiechach odsłonięto pomnik ku czci ofiar II wojny światowej przedstawiający sylwetkę klęczącej kobiety Polki, upamiętniający też mieszkańców obu wsi zamordowanych w dniu 1 września 1939 r.

 

opr. Paweł Brojek
Źródła: Jochen Böhler: Zbrodnie Wehrmachtu w Polsce. Kraków: Wydawnictwo „Znak”, 2009
Barbara Bojarska. Zbrodnie Wehrmachtu na szlaku inwazji lewego skrzydła 10. armii niemieckiej we wrześniu 1939 r. „Przegląd Zachodni”. 5–6, 1964

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

77 komentarzy

77 Komentarzy

  1. VIP Financing Solutions

    12 grudnia 2017 at 19:45

    Incredible points. Sound arguments. Keep up the good spirit.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra