Kultura i historia

Zbrodnia uwieczniona w nazistowskiej kronice filmowej

W dniach 3 i 4 września 1939 r. żołnierze 17. Dywizji Piechoty i pułku SS Leibstandarte Adolf Hitler z 8. Amii zamordowali około 200 mężczyzn, kobiet i dzieci – mieszkańców Złoczewa oraz uchodźców z sąsiednich miejscowości. Spłonęła niemal cała zabudowa miasta.

Położony w strefie przygranicznej w 1939 r. Złoczew liczył 5300 mieszkańców, z czego ok. 40% stanowiła ludność żydowska. W ciągu pierwszych dwóch dni wojny do miasta przybyło wielu uchodźców, którzy starali się uciec na wschód przed nadciągającymi wojskami niemieckimi.
3 września Złoczew został zajęty przez oddziały niemieckie.

W nocy z 3 na 4 września SS-mani z pułku Leibstandarte „Adolf Hitler” wspólnie z żołnierzami 17. Dywizji Piechoty Wehrmachtu rozpoczęli mordowanie ludności i podpalanie domów. Na skutek ostrzału z broni maszynowej, wybuchów granatów oraz w pożarach wznieconych przez żołnierzy zginęły dziesiątki Polaków i Żydów.

Oprawcy otwierali ogień do każdego napotkanego cywila, także do tych, którzy próbowali uciec z płonących budynków. Zabijano też poprzez wrzucanie żywcem do ognia oraz zakłuwając bagnetami, małe dzieci mordowano kolbami karabinów.

Łącznie z rąk niemieckich zginęło około 200 Polaków i Żydów, mężczyzn, kobiet i dzieci. Po wojnie zidentyfikowano 71 ofiar, z czego 58 pochodziło ze Złoczewa. Zdecydowaną większość zamordowanych stanowili uchodźcy z sąsiednich miejscowości. Miasto zostało spalone w 80%, sceneria podpalonego Złoczewa była wykorzystana jako tło kroniki wojennej wyświetlanej w kinach III Rzeszy.

Po zakończeniu wojny śledztwo w sprawie zbrodni prowadziła zachodnioniemiecka prokuratura, która umorzyła postępowanie. W uzasadnieniu podano, iż nie sposób ustalić, które konkretnie pododdziały znajdowały się w tym czasie w Złoczewie. Ponadto niemieccy prokuratorzy uznali, iż krwawa pacyfikacja miasteczka mogła być spowodowana… „wrogim zachowaniem polskiej ludności cywilnej”.

opr. Paweł Brojek
Źródła: Jochen Böhler: Zbrodnie Wehrmachtu w Polsce. Kraków: Wydawnictwo "Znak", 2009
Barbara Bojarska. Zbrodnie Wehrmachtu w Złoczewie. „Przegląd Zachodni”. 3-4, 1962
Witold Kulesza. Zbrodnie Wehrmachtu w Polsce – wrzesień 1939. „Biuletyn IPN”. 8-9 (43-44), sierpień – wrzesień 2004

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

  1. burn fat

    11 listopada 2017 at 01:57

    Have been taking little over a month.

  2. desert safari dune bashing

    19 listopada 2017 at 09:38

    Call : WhatsApp +971_552677427 #RoyalEagle #fun #safari #desert #dubai #camel #desert #love #uae #dubai #food #life #grill #camera #friends …

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra