Z zagranicy

ONZ chce, aby UE zwiększyła liczbę przyjmowanych imigrantów do 200 tysięcy!

Wysoki komisarz ONZ ds uchodźców wezwał w piątek Unię Europejską do przyjęcia 200 tys. uchodźców w ramach „masowego planu relokacji”, który ma być wiążący dla wszystkich państw Unii Europejskiej.

– Ludzie, którzy nie rościli sobie prawa do ochrony… muszą czerpać zyski z masowego programu relokacji, przy czym udział w nim wszystkich państw UE jest obowiązkowy – stwierdził Antonio Guterres w specjalnie wydanym oświadczeniu.

 

– Bardzo wstępne szacunki wskazują potencjalną potrzebę zwiększenia liczby osób, którzy mieliby szansę na rozlokowanie w krajach członkowskich wspólnoty do 200 tysięcy – dodał.

 

Wniosek ten został wystosowany tuż przez zaplanowanym na piątek po południu spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE, którzy mają omówić kryzys związany z napływem uchodźców.

 

Źródła zbliżone do Komisji Europejskiej poinformowały, że przewodniczący KE Jean-Claude Juncker przedstawi w przyszłym tygodniu plan rozlokowania w krajach wspólnoty co najmniej 120 tys. uchodźców więcej.

 

– W sprawie imigrantów Polska nie musi się podporządkowywać decyzjom Brukseli. Prawodawstwo europejskie zobowiązuje nas byśmy, szanując wartości humanitarne, przyjęli azylantów politycznych, takich jest garstka. Natomiast w żadnym traktacie nie ma zobowiązania, abyśmy przyjmowali rzesze emigrantów ekonomicznych. Tym bardziej, że sami jesteśmy krajem dostarczającym emigrantów ekonomicznych – skomentował żądania UE wieloletni dyplomata, a obecnie poseł PiS.

 

Zupełnie inne zdanie na ten temat ma premier Ewa Kopacz, która zapowiedziała, iż zgodzi się na wszystko, co zaproponują Berlin i Bruksela.
Premier Ewa Kopacz zaznaczyła podczas czwartkowej konferencji prasowej po posiedzeniu Biura Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Katowicach, że Polska chce być solidarna i nie uchyla się od odpowiedzialności, jeśli chodzi o problem imigracji w Europie. Podkreśliła jednak, że Europy „nie stać na przyjmowanie imigrantów ekonomicznych”.

 

– Polska zawsze stała za solidarnością europejską i wartościami, o które sami długo walczyliśmy. Nie odwracamy oczu od problemów naszych europejskich partnerów, a przede wszystkim od dramatu ludzi, którzy z narażeniem życia przedostają się na nasz kontynent – powiedziała Ewa Kopacz. – Chcemy być solidarni i w tym duchu podjęliśmy w czerwcu konkretne decyzje, w tym również o rozdziale uchodźców pomiędzy państwa członkowskie. Teraz chcemy brać udział w ich realizacji – dodała.

 

Julia Nowicka

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

5 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra