Polska pod szyldem normalności

0
0
0
Premier Mateusz Morawiecki, ekspose
Premier Mateusz Morawiecki, ekspose / Youtube/KPRM

Jest już nowy rząd. W Sejmie za nim głosowało 237 posłów, przeciwko było 214. Głosowanie poprzedziło expose premiera Mateusza Morawieckiego. Ze wszystkich expose wygłaszanych przez polskich premierów, w tym ostatnim najpełniej wybrzmiały sprawy ideologiczne, tożsamościowe, światopoglądowe. Polska musi się na nich opierać, jak na trwałym fundamencie. Musi czerpać ze swoich korzeni , szczególnie tożsamość solidarnościowa jest cały czas obecna.

Naszym celem – mówił premier – jest zbudowanie Polski jako najlepszego miejsca do życia w Europie. To marzenie milionów Polaków”. Musimy się skupić na budowie państwa dobrobytu, bezpiecznego i nowoczesnego. Aby tego dokonać, trzeba szukać porozumienia między podziałami. Morawiecki chce budować centrum z przechyłem w prawą stronę. Odrzuca wszelkie skrajności, zarówno te z lewej strony, jak i te z prawej. Podkreśla silną rolę państwa w budowaniu nowoczesnej rzeczywistości. Polska jest zarówno dla obywateli silnych jak i słabych, to państwo, które szanuje wartość Polaków, nie przyjmuje skrajności, ani rewolucji światopoglądowych ani szowinizmów. Występuje w obronie tradycyjnych wartości, a przeciwko wszelkim eksperymentom społecznym i rewolucjom ideologicznym.

Wiąże się to ściśle z rodziną, która dla Morawieckiego jest najmocniejszym fundamentem, jest bastionem Polski. Właśnie ta tradycyjna rodzina – małżeństwo między kobietą i mężczyzną i dzieci, których przyszłość musi być zawsze w rękach rodziców. I to oni powinni decydować o formach wychowania. Tym samym stawia się tamę dla wszelkiej wojnie kulturowej, która chce się wedrzeć do szkół. Państwo musi zapewnić pomoc rodzinie i rząd będzie kontynuował kolejne reformy zarówno dla rodzin z dziećmi, dla młodych przedsiębiorców, jak dla seniorów.

Trzeba się skupić na dwóch strategiach – demograficznej, aby za dwadzieścia lat było nas więcej i na strategii powrotu z emigracji. Coraz więcej Polaków decyduje się na powrót do Polski. Trzeba im do tego stworzyć odpowiednie warunki.

W expose premiera kilkakrotnie wybrzmiało słowo „normalność”. Takiej Polski chcą właśnie rodacy; normalnej, dążącej do dobrobytu, bezpiecznej, nowoczesnej. I powołany obecnie rząd będzie taką Polskę budował. Naczelnym celem rządu to utrzymanie wysokiego PKB, budowa zrównoważonego budżetu. Ma to zapewnić: nowoczesna gospodarka, dobrze wykształceni pracownicy. Rząd będzie wspierał innowacyjność, kreatywność, będzie wspierał polskie firmy, ale również będzie starał się stworzyć taką Polskę, która będzie atrakcyjna dla obcych inwestorów. Temu wszystkiemu ma służyć kontynuacja wielkich projektów: centralnego Portu Lotniczego, przekopowi Mierzei Wiślanej, budowie tunelu świnoujskiego, dróg typu via Karpatia, czy budowie inwestycji związanych z uniezależnieniem się od dostaw rosyjskiego gazu.

Jednym z głównych zadań to wspieranie przedsiębiorców, tworzenie warunków do rozwoju, uproszczenie prawa podatkowego. „Zaproponujemy powstanie sejmowego zespołu, który w porozumieniu z rządem zidentyfikuje i zaproponuje wypracowany wspólnymi silami pakiety deregulacyjny i pakiet wolnościowy dla obywateli i biznesu”.

Padła również ważna propozycja związana z oszczędnościami Polaków. Premier proponuje, aby wspólnie z opozycją wprowadzić konstytucyjną gwarancję dla Pracowniczych Planów Kapitałowych i Indywidualnych Kont Emerytalnych. Te oszczędności mają się znajdować w dyspozycji funduszów inwestycyjnych – w większości zagranicznych. Nie państwo, ale zagraniczny kapitał będzie pobierał zyski od części oszczędności Polaków. A zapis w konstytucji spowoduje, że Polacy będą chętniej oszczędzać, a obcy kapitał będzie miał zysk.

W expoze mocno wybrzmiały sprawy oświaty – zwiększenie kosztów na nowoczesne szkoły, podwyżki dla nauczycieli. Morawiecki mówił o nakładach na zdrowie. Wzrosły one z 70 mld do 106 mld. To ponad 50 proc. Miliard złotych przeznacza się na supernowoczesne Centrum Onkologii. Będzie działał Fundusz Modernizacji Szpitali. Cały czas rozszerza się kształcenie przyszłych lekarzy, pielęgniarek. Ale to wszystko przyniesie efekty po kilku latach.

Dużo uwagi poświęcił premier na walkę z piractwem drogowym, chodzi zarówno o politykę prewencyjną, jak i zaostrzenie kar za jazdę pod wpływem alkoholu, nowe prawa kodeksu drogowego. Zapowiedział kontynuację reformy sądownictwa, poprawę funkcjonowania urzędów. Związane jest to z cyfryzacją.

Padły zapewnienia o rozwijaniu źródeł energii odnawialnej, o zrównaniu płacy kobiet z płacą mężczyzn

Expose premiera wbrew zarzutom opozycji, że miało za mało konkretów, było spójne, oparte na światopoglądowym fundamencie, rodzinie, budowaniu struktur dających dobrobyt i zapewniających spokój i bezpieczeństwo Polakom.

Źródło: Iwona Galińska

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną