Randolph, magia seksualna i feminizm

0
0
0
/

Paschal Beverly Randolph, który żył w XIX w., zasłynął ze swoich przemyśleń na temat magii seksualnej. Ten okultysta, który jako pierwszy wprowadził w USA erotyczną alchemię i zaszczepiał zakon Różokrzyża w tym kraju, był też pionierem myśli feministycznej.

Nakładem wydawnictwa Okultura ukazała się książka Randolpha pt. "Magia seksualna". Wydawca opisując tę publikację, opisał też szczegółowo samą postać pisarza, który w Polsce nie był dotąd popularny:

"Paschal Beverly Randolph był "szarą eminencją" wielkiego odrodzenia magicznego w XIX wieku, osobą odpowiedzialną za przekształcenie spirytyzmu w okultyzm, propagatorem higieny seksualnej oraz równouprawnienia kobiet. Jego pismami pasjonowali się Emma Hardinge Britten - główna brytyjska spirytystka, Helena Pietrowna Bławacka - twórczyni teozofii oraz członkowie niezwykle wpływowego Hermetycznego Bractwa Luxor. Wolicjonalistyczna filozofia Randolpha stanowiła też ważną inspirację dla thelemy Aleistera Crowleya oraz magii hermetycznej Franza Bardona. Niniejsze, pierwsze polskie wydanie pism Randolpha poprzedzone jest wstępem opisującym jego barwne życie oraz miejsce w dziejach magii seksualnej".

Na temat samej książki wydawca dodał:

"Czym jest moc, która wprawia w ruch wszelkie istnienie? Skąd pochodzi i dokąd zmierza? Jaka jest jej natura? Do czego służy i jak można z niej korzystać? Odpowiedź na te pytania (i nie tylko) znajdziecie w pismach Paschala Beverly Randolpha poświęconych magii seksualnej. Randolph zawarł w nich szereg technik służących rozwojowi zmysłowości i woli, wywieraniu wpływu na innych, tworzeniu zwierciadeł magicznych, komunikowaniu się z istotami z innych światów, ożywianiu przedmiotów nieożywionych oraz płodzeniu magicznych dzieci. "Magia seksualna" to kompendium wiedzy o elektromagnetycznym potencjale seksu; dzieło niezwykle osobliwe i niepodobne do niczego w zachodniej tradycji ezoterycznej".

Już z tych informacji, pochwalnych przecież, wynika z czym mamy do czynienia - myślą człowieka głęboko zdeprawowanego, który swoje ja stawia ponad wszystkim ("wolicjonalistyczna filozofia") i magia służy mu do zaspokajania najniższych potrzeb seksualnych. Pomijając już bełkot i wiarę w zabobony, mamy tu też odwołanie demonów i instrumentalne traktowanie drugiego człowieka. To wszystko zaś było podstawą dla tworzącego się ruchu feministycznego.

Jeśli zastanowimy się skąd to zadziwiające na pierwszy rzut oka połączenie magii seksualnej i feminizmu, to musimy sobie odpowiedzieć, że jedno wynika logicznie z drugiego. Magia seksualna oznacza skupienie się na przyjemności erotycznej, całkowicie instrumentalne podejście do kobiet i uprzedmiotowienie ich. Natomiast ruch feministyczny poprzez wpływ na legalizację aborcji i antykoncepcji, a także uderzenie w instytucję małżeństwa i rodziny, bardziej niż cokolwiek innego pozbawił kobiety oparcia i bezpieczeństwa, czyniąc z nich łup w rękach mężczyzn.

Źródło: Michał Krajski

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną