Nowa lewicowa siła w wyborach parlamentarnych

0
0
0
/

W zbliżających się wyborach parlamentarnych niektóre partie osiągnęły już pierwsze sukcesy, a inne odnotowały klęski. Podczas gdy nie udało się - w całej Polsce - zarejestrować listy sympatyków Brauna, Stonogi, czy KNP, to taka sztuka udała się nienagłaśnianej w mediach, lewicowej Partii Razem, która ma swoje listy we wszystkich okręgach.

 

Sytuacja przed wyborami świadczy o zapaści środowisk prawicowych i narodowych, które nie potrafią stworzyć normalnych ugrupowań politycznych, w których ludzi łączy program a nie charyzmatyczny lider (zazwyczaj o skłonnościach destrukcyjnych). Za patologiczny model organizacji Ruch Narodowy zapłacił zniknięciem z sceny politycznej w sytuacji najazdu imigrantów, który doprowadził do wzrostu poparcia partii narodowych w Europie.

 

Rejestracja list przez Partię Razem w całej Polsce tym bardziej była osiągnięciem, że partia powstała w maju 2015, a została zarejestrowana w lipcu. Powołali ją głównie działacze Młodych Socjalistów i Zielonych. Partia nie ma charyzmatycznego lidera, a jedynie władze kolektywne.

 

Ugrupowanie to postuluje w dziedzinie polityki społecznej: wprowadzenie płacy minimalnej w wysokości „15 złotych brutto dla umowy o pracę na czas nieokreślony i 20 złotych brutto dla wszystkich innych rodzajów umów”, a w przyszłości procentowe ustalanie godzinowej kwoty minimalnej. Kolejnymi postulatami Partii Razem są: „obowiązkowe umowy o pracę przy realizacji zamówień publicznych”, zakaz zatrudniania na umowach śmieciowych w instytucjach publicznych, 35-godzinny tydzień pracy, obowiązkowe płacenie za nadgodziny, jednolity czas pracy w całej Unii Europejskiej, zwiększenie uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy, zakaz nagród dla zarządów spółek publicznych, które łamią prawo pracy, gwarancje prawa do zrzeszania się w związkach zawodowych dla osób pracujących na umowach nie na etat, prawa związkowe dla pracowników w zakładach gdzie nie ma związków zawodowych, zakaz darmowych staży, ograniczenie wykorzystania wolontariatu w celach komercyjnych, zatrudnianie za pieniądze podatników absolwentów „w instytucjach i organizacjach non profit”, jawność płac, ograniczenie czasu „handlu w niedziele i święta, również w supermarketach”.

 

W sferze prawa podatkowego celem Partii Razem jest podniesienie kwoty wolnej „od podatku do dwunastokrotności minimum socjalnego”, progresywna skala podatkowa, przymus płacenia podatków w Polsce dla zarabiających w Polsce, przepadek „celowo nieujawnionych dochodów”, obowiązek ubezpieczeń emerytalnych dla wszystkich, dodatkowy podatek dla korporacji od lokat, likwidacja przywilejów podatkowych w strefach ekonomicznych, ogólnoeuropejski podatek od transakcji finansowych, zmuszenie międzynarodowych korporacji uzyskujących dochody w Polsce do płacenia podatków w Polsce, jednolita interpretacja prawa podatkowego, stabilne prawo podatkowe.

 

Partia Razem chce, by państwo budowało mieszkania pod wynajem, państwo i samorządy udostępniały grunty spółdzielniom mieszkaniowym, ograniczono reprywatyzację do 10% wartości gruntu i wyeliminowano oszustów przejmujących nie swoje mienie, wprowadzono zakaz „eksmisji na bruk i do pomieszczeń nienadających się do zamieszkania”, oraz wprowadzono większą „dostępność dodatków mieszkaniowych”.

 

W polityce ochrony zdrowia Partia Razem: zlikwiduje składkę NFZ, wprowadzi finansowanie lecznictwa prosto z budżetu, zlikwiduje komercjalizację ochrony zdrowia, przeznaczy większe środki na lecznictwo, podniesie pensje pielęgniarek, zwiększy liczbę pracujących w lecznictwie pielęgniarek i lekarzy, wprowadzi „opiekę pielęgniarską i stomatologiczną oraz obowiązkowe szczepienia w szkołach”, „ powszechny dostęp do antykoncepcji”, „refundację środków antykoncepcyjnych i pełną refundację zabiegów in vitro”, zalegalizuje aborcję, doprowadzi zwiększenia kontroli „izb lekarskich nad lekarzami”, sfinansuje upowszechnienie aktywności fizycznej, wprowadzi większą kontrolę suplementów diety, oraz sfinansuje regionalne zakupy sprzętu medycznego.

 

W dziedzinie edukacji Partia Razem planuje: „bezpłatne podręczniki w szkołach podstawowych i średnich”, godne pensje i stabilne zatrudnienie dla nauczycieli, zakończenie likwidacji i prywatyzacji szkół, zatrudnienie dodatkowych nauczycieli i asystentów nauczycieli wspomagających prowadzenie zajęć, podporządkowanie edukacji jednolitym programom, wprowadzenie edukacji seksualnej, likwidację finansowania przez państwo nauki religii, stypendia socjalne łatwiej dostępne dla większej rzeszy studentów, wsparcie dla budowy akademików, stołówki studenckie tylko na zasadach non profit, ograniczenie liczby grantów, wprowadzenie jawnych procedury zatrudniania na uczelniach, zwiększenie finansowania lokalnych inicjatyw i edukacji kulturalnej, likwidację reklam w TVP, finansowanie TVP z reklam w kanałach prywatnych, zmiany programów nauczania, „zakaz dotowania prywatnych szkół z budżetu państwa”.

 

W ramach likwidacji różnic regionalnych Partia Razem proponuje: przeniesienie „część urzędów centralnych poza stolicę”, „równomierne rozmieszczenie urzędów” poza stolicą, rozwój lokalnej infrastruktury społecznej na prowincji, otworzenie sieci „lokalnych połączeń kolejowych i autobusowych”, powstrzymanie likwidacji bibliotek na prowincji, budowę „centrów kulturalno-społecznych poza dużymi miastami”, zwiększenie liczby „pracowników socjalnych na terenach dotkniętych strukturalnym bezrobociem i ubóstwem”, punkty „bezpłatnych porad prawnych” w każdej gminie.

 

W polityce parlamentarnej Partia Razem planuje ograniczenie „wynagrodzenia poselskiego do trzykrotności płacy minimalnej”, zakaz wydawania dotacji dla partii na billboardy i spoty w mediach, zmiany ordynacji wyborczej, obowiązkowe referendum poparte przez „500 tysięcy obywateli”, maksymalnie dwie kadencje dla burmistrzów i parlamentarzystów.

 

Partia Razem zapowiada, iż chce, by Polska była krajem opiekuńczym, by państwo ścigało alimenciarzy, łatwiej było uzyskać środki z Funduszu Alimentacyjnego, łatwiejszy był dostęp do zasiłków rodzinnych, państwowe domy starców powstały w każdej gminie, zatrudniono na etatach w Ośrodkach Pomocy Społecznej „opiekunów osób zależnych”, bardziej dostępne były zasiłki dla bezrobotnych, wprowadzono zasiłki dla absolwentów, zapewniono miejsca w przedszkolach i żłobkach dla wszystkich dzieci, wprowadzono powszechny zasiłek wychowawczy, równouprawniono związki homoseksualistów (dziedziczenie, alimenty, opieka nad dziećmi), wprowadzono „jednolity, 480-dniowy urlop rodzicielski, dzielony po równo pomiędzy rodziców”, równouprawniono osoby niepełnosprawne i wprowadzono emeryturę obywatelską finansowaną z podatków.

 

W polityce przemysłowej celem Partii Razem jest finansowana przez państwo ponownej industrializacji Polski i stworzenie nowych miejsc pracy w przemyśle, tworzenie firm z udziałem państwa i samorządów, finansowanie z środków publicznych tylko firm szanujących prawa pracownicze, wsparcie państwa dla spółdzielczości, walka z porozumieniem TTIP między UE a USA, transformacja energetyczna Polski.

 

Niewątpliwie Partia Razem stanowi istotne aczkolwiek niedoceniane zagrożenie na polskiej scenie politycznej. Słuszne niezadowolenie Polaków z powszechnego ubóstwa w Polsce chce wykorzystać w celu realizacji obyczajowych postulatów nowej lewicy. Wśród wielu postulatów społecznych ukrywa postulaty gender. Dla wielu ludzi oferta Partii Razem może się wydać interesująca, niestety realizacja socjalistycznego programu gospodarczego zawsze kończy się ruiną finansową, jak w wypadku Grecji, a realizacja programu gender – rozbiciem wszelkich więzi społecznych niezbędnych do przetrwania narodu.

 

Jan Bodakowski


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną