Zwolniła pracownika z powodu cytowania Biblii. Usłyszała zarzuty!

0
0
0
/ IKEA

Ograniczenie praw pracownika ze względu na wyznawaną wiarę w Polsce nie przechodzi bez echa. Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła zarzuty kierowniczce ds. zarządzania zasobami ludzkimi w firmie IKEA. Sprawa dotyczy głośnej decyzji o zwolnieniu pracownika, który cytował fragmenty Pisma Świętego na wewnętrznym forum. Wydarzenie miało miejsce w ubiegłym roku. Wpis mężczyzny był reakcją na propagowanie ideologii LGBT przez władze koncernu. Sprawą zajęło się Ordo Iuris. 

Instytut reprezentuje pokrzywdzonego pracownika firmy IKEA. Prawnicy domagają się uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, a także wypłaty odszkodowania i przekazania środków na cele społeczne. 
Wszystko zaczęło się od tego, że pan Tomasz, wówczas pracownik IKEI, zamieścił na wewnętrznym forum internetowym wpis negatywnie oceniający ideologię LGBT. Mężczyzna posiłkował się przy tym dwoma fragmentami Pisma Świętego. Napisany przez niego post był reakcją na artykuł, który firma rozesłała do pracowników. Zawierał on otwartą propagandę postulatów ruchu LGBT.
W uzasadnieniu wypowiedzenia, władze zakładu pracy wskazały, że zwolnienie miało być spowodowane naruszeniem wewnętrznych regulaminów IKEI, „naruszeniem zasad współżycia społecznego” oraz „utratą zaufania do pracownika”. W opinii Ordo Iuris, te zarzuty nie znajdują poparcia w faktach. 


- Odwoływanie się do nauczania Kościoła na temat ideologii LGBT nie może być uznane za sprzeczne z „zasadami współżycia społecznego”. Podobnie niezasadny jest zarzut „utraty zaufania”, gdyż Pan Tomasz był wielokrotnie chwalony za swoją pracę przez przełożonych, współpracowników i klientów. Regularnie podnoszono też jego wynagrodzenie. Zdaniem Instytutu, decyzja kierownictwa IKEI ma podłoże wyłącznie ideologiczne – czytamy na stronie Ordo Iuris. Prawnicy podkreślają, że działania firmy naruszyły szereg przepisów prawa krajowego i międzynarodowego, przede wszystkim art. 53 Konstytucji RP gwarantujący wolność wyznania i art. 54 dotyczący wolności posiadania i głoszenia poglądów. 


- IKEA naruszyła również art. 11 i 18 Kodeksu pracy, które zakazują dyskryminacji ze względu na poglądy i religię. Decyzja władz zakładu sprzeciwia się także art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który zapewnia każdemu wolność posiadania i wyrażania własnych przekonań – uzasadnia Instytut. 


Prawnicy Ordo Iuris złożyli w imieniu Pana Tomasza pozew do właściwego sądu w Krakowie. Rozmowy mediacyjne nie przyniosły efektu. Proces sądowy jeszcze nie ruszył.


- Wszczęcie postępowania karnego przez Prokuraturę, z uwagi na doniesienia medialne dotyczące zwolnienia Pana Tomasza z IKEI, było w pełni zasadne. Jako pełnomocnicy Pana Tomasza, zarówno w postępowaniu cywilnym jak i karnym, uważamy, że postawienie zarzutu było adekwatne do zgromadzonego materiału dowodowego - stwierdził mec. Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris. 


Interwencja prawników Instytutu nastąpiła tuż po ubiegłorocznej decyzji Ikei. Już wtedy prawnicy przygotowali pozew w imieniu Tomasza K. 
- Decyzja o zwolnieniu Tomasza K. z pracy jest niezgodna z polskim prawem i wewnętrznymi standardami sieci Ikea. Wyrażenie przez pracownika opinii na temat ideologii ruchu LGBT oraz jego przywiązanie do chrześcijańskich wartości nie może być powodem do wyciągania wobec niego jakichkolwiek konsekwencji prawnych. Liczymy, że sąd uzna wypowiedzenie umowy za bezskuteczne i przyzna powodowi odpowiednie odszkodowanie – komentował wówczas mec. Kryczka. 


Wyżej opisana sytuacja, a także reakcja prokuratury i interwencja prawników Ordo Iuris pozwala twierdzić, że wolność wyznawania wiary jest w Polsce wciąż szanowana. Wciąż jednak brakuje właściwego dla sprawy procesu sądowego, którego domaga się Instytut. Mimo to, pracownik, którego upokorzono za cytowanie Pisma Świętego nie pozostał osamotniony i może liczyć na pomoc prawników. Zapewne w wielu krajach, gdzie polityczna poprawność traktowana jest jak dogmat, nie byłoby to możliwe. 
Należy wyraźnie podkreślić, że decyzja władz firmy stanowi wyraz różnicowania pracowników ze względu na wyznanie. Narusza ona również regulamin firmy zakazujący dyskryminacji z powodu wyznawanej religii. Z racji, że wpis został opublikowany na wewnętrznym forum przedsiębiorstwa, nie może on być w żaden sposób utożsamiany z poglądami władz Ikei. To kolejny dowód na to, że ci, którzy domagają się tolerancji dla jednej z grup społecznych, niekoniecznie są konsekwentni. 

PZ 
Źródło: Ordo Iuris   

Źródło: Ordo Iuris  

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną