Zamiast beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego - relacja z promocji książki ks. Bronisława Piaseckiego

0
0
0
/ Kardynał Stefan Wyszyński

7 czerwca 2020 roku miał zostać wyniesiony na ołtarze Sługa Boży, Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski. Stan epidemiczny w kraju uniemożliwił to wydarzenie, ale Polacy nie zrezygnowali z przeżycia tego dnia wraz z ukochanym Patronem. W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie odbyła się konferencja połączona z promocją książki „Ostatnie dni Prymasa Tysiąclecia” - ks. Bronisława Piaseckiego, osobistego kapelana Prymasa Wyszyńskiego.

Spotkanie prowadził Marcin Przeciszewski, prezes KAI. 
Autor wzbogacił naszą wiedzę, opowiadając o tak kluczowych wydarzeniach w historii Polski, jak słynne Non possumus! – protest Pasterza przeciwko próbie zawłaszczenia Kościoła przez państwo komunistyczne. Przybliżył również genezę Mszy Świętych za Ojczyznę – sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki przez Księdza Jerzego Popiełuszkę. Wyjaśnił okoliczności aresztowania Prymasa Wyszyńskiego, a także, wykazał rolę świadomych wiernych w dziele jego uwolnienia. Podkreślił oddanie się Pasterza Niepokalanej, o którym to oddaniu Stefan Kardynał Wyszyński wspomniał na łożu śmierci: Z Maryją umówiłem się już w Stoczku. 


Członkini Instytutu Prymasowskiego, Anna Rastawicka, gorliwa popularyzatorka myśli Prymasa Wyszyńskiego, zwróciła uwagę na cechy, które budowały jego świętość. Opowiadając o jego życiu, przedstawiła plan dnia, pełen modlitwy i pracy. Podkreśliła doskonałą organizację pracy, przytaczając podział spraw na Warszawę, Gniezno, sprawy Państwa i sprawy Kościoła. Podzieliła się ze słuchaczami swoim odczuciem, że siedziała przy stole z człowiekiem świętym, odpowiedzialnym, bezpośrednim, z poczuciem humoru, a jednocześnie, wielką miłością do Boga i bliźniego. Prezes KAI podsumował tę wypowiedź jako dwuwymiarową: historyczną – dotyczącą wielkiego Polaka i pastoralna, duszpasterską – pokazującą czym jest świętość. 


Przemawiająca następnie Krystyna Szajer, dawna sekretarka Prymasa Stefana Wyszyńskiego zobrazowała jego przywiązanie do Matki Bożej opisem jego ostatnich dni, gdy przyniesiono mu kopię wizerunku Jasnogórskiej Pani. Marcin Przeciszewski skomentował to porównaniem ostatnich dni św. Jana Pawła II, które określił jako wielką encyklikę. Następnie odtworzono fragment wypowiedzi Prymasa Wyszyńskiego. W dalszej części spotkania zebrani wysłuchali jeszcze autora książki, który opowiedział o relacjach Sługi Bożego ze św. Janem Pawłem II, o pojednaniu Biskupów polskich i niemieckich, a także uświadomił, jak bardzo słowa Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego: Europa ma stać się nowym Betlejem dla świata -zapadły w serce Karola Wojtyły i uformowały jego cały pontyfikat. 


Piotr Słabek, reprezentujący Wydawnictwo M z Krakowa, powiedział: Nie można zrozumieć Kościoła w Polsce, polskiego katolicyzmu bez osoby Księdza Prymasa. Dodał także, iż ostatnie dni człowieka to kwintesencja jego życia, widać w nich podsumowanie, rzeczy najistotniejsze, jego duchowy testament. Autor książki, ks. Bronisław Piasecki zapytany o to przesłanie Sługi Bożego dla nas współczesnych, odparł, że byłoby zawsze to samo: uwielbić Boga i usłużyć człowiekowi, uszanować go. W tym kontekście mówił o relacjach Prymasa Tysiąclecia z Solidarnością oraz o powinnościach polityków. 


Proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela, ks. Robert Strzemieczny zaprosił wszystkich na nabożeństwo czerwcowe – pointując, że w ten sposób będziemy modlić się o to wszystko, co zostało powiedziane. Padamy na kolana przed Panem Jezusem Chrystusem, żeby móc naśladować Jego i naszych umiłowanych świętych. 
Wydarzenie było transmitowane online, za nagranie serdecznie dziękuję Pani Joannie. 

Aleksandra Pietkiewicz
 

Źródło: redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną