Zielony ład nie odpuszcza

0
0
0
/

Przy okazji w zwracania uwagi na nowinki technologiczne oraz innowacje pojawia się przemycanie ekologizmu. Działania na rzecz zielonego ładu nie chcą, aby środowisko zostało przygotowane dla następnych pokoleń, aby z niego korzystały. On chce docelowo, aby obecny styl życia zginął, a człowiek został zredukowany do dekoracji. Szereg działań koncentruje się na przywróceniu pierwotności w naturze, chociaż jest to podążanie za utopią. Płacimy jednak skutek takich pomysłów nowe podatki w celu realizacji marzeń mądrali.

Przy współpracy z KPMG powstał dokument ukazujący na jakim etapie znalazł się nowy ład. Z jednej strony koronawirus pozwala na działania w skali jaka nie miała jeszcze precedensu w historii. Dziesiątki osób nie pracują w fabrykach, czy innych zakładach, a część z kolei przenosi się za ekran komputera. Efektem tego są już spadki śmiertelności na drogach, a także głosy o korzyściach dla oczyszczenia powietrza. Hasłem przewodnim dla Starego Kontynentu jest Innowacyjna Europa. Nie ma tutaj jednak dążenia do usuwania biurokracji, pozbywania się regulacji, ale jako działania w drugim kierunku. Dlatego podkreślane jest znaczenie funduszy publicznych. Za wzór ukazuje się Apple i jego taktykę mieszania pieniędzy z kieszeni podatków oraz własnych, jako przykład środków European Venture.

Nie ma już nacisku na swobodę działania, ale na konieczność stwarzania możliwości do działania. Jednocześnie dla firm technologicznych, jak twierdzi szef Światowego Forum Ekonomicznego Borge Brende jest przeznaczona rola wpływu na politykę. Tym samym powoli zaciera się rola zaspokajania potrzeb klientów na rzecz rozszerzania myślenia w kierunku kształtowania sytuacji społeczno-politycznej. Umieszczanie kolorów na banerach dla LGBT stanowi praktyczny wyraz takich działań, a także ukazuje jakie za tym idą możliwości. Przykładowo do tej pory polskie wersje przeglądarek w dużej mierze jako główne źródła informacji wskazują w pierwszym rzędzie lewicowe ośrodki medialne. Dzięki temu rodzi się między innymi udział w kształtowaniu pozycji takich portali, jak Gazeta.pl, co obok kwestii ustalania po co sięgną ludzie ukazuje, jak wielką siłę ma dziś operowanie na płaszczyźnie samych technologii.

Wiceprezydent Zdrowej Europy dla Epoki Cyfrowej z Komisji Europejskiej Margrethe Vestager uważa: „Bliźniacze przejście do zajęcia się zmianami klimatu i adaptacją do cyfrowej przyszłości może zaoferować firmom wszelkiego rozmiaru szanse na stanie się bardziej produktywnymi i konkurencyjnymi. Jest jedno miejsce w którym fale nowej technologii przychodzą nawet szybciej - odnośnie naszej zdolności do innowacji czyniącej różnice między przejmującymi przywództwo, a  upadającymi za nami”. Słowa te ilustrują już pewne błędy logiczne i kwestie wymagające lepszego rozeznania. Z jednej strony Zielonym Ładem kieruje potrzeba odzyskiwania środowiska przez takie kształtowanie gospodarki, aby ulegało ono powrotowi do formy jaka ona była i zarazem celem ku temu jest jego modyfikacja. Innymi słowy wedle Vestager stroną tego samego medalu jest sadzenie drzew w lesie i ich wycinanie pod słupy wież w technologii 5G.

Idea głębokiej ekologii łączy się tutaj z przemysłem. Pojawia się tak zwana Głęboka Zieleń (Deep Green), czyli „głęboka technologia” (deep tech). Oznacza ona badania w zakresie wprowadzenia wirutalnej rzeczywistości, rozpoznawania mowy na polach inżynierii, matematyki, fizyki, czy medycyny traktowane jako działania… ekologiczne. Efektem tego jest powstanie firm skoncentrowanych na technologiach zielonych, czyli elektrycznych samolotach, czy dla przykładu materiałów z odzysku, a także platform handlu w sieci. Efektem tego jest połączenie w ramach Głębokiej Zieleni dla tworzenia na przykład rozwiązań w zakresie produkcji już samolotów bez napędu odrzutowego, czy baterii ładowanych słonecznie.

Komisja Europejska określiła sześć celów działania: odpowiadanie na zmiany klimatu, przystosowywania się do nich, tak zwane zrównoważenie wody i zasobów morskich do czego ostatnio włącza się między innymi Polski rząd, ekonomia kołowa (odzysku), zapobieganie zanieczyszczeniom powietrza, a także zdrowy ekosystem. Od strony finansowej są planowane wstępne progi na poziomie do pięćdziesięciu tysięcy euro, następnie do trzech milionów euro, aż do przeznaczenia na ostatnim szczeblu około stu milionów w ramach wspierania innowacji. Motorem działań mają być urzędnicy, a udanymi przykładami tego rodzaju działań produkujące samoloty Lilium i baterie Northvolt.

 

Źródło: Jacek Skrzypacz

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną