Szumowski: "Najprawdopodobniej będzie druga fala zachorowań COVID-19, ale bez lockoutu"!

0
0
0
/ Wirus

Łukasz Szumowski w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej podzielił się swoimi prognozami dotyczącymi przyszłości związanej z koronawirusem. Zdaniem ministra zdrowia najprawdopodobniej będziemy mieli do czynienia z drugą falą zachorowań, która nadejdzie wraz z sezonem grypowym. Zaznacza on jednak, że ministerstwo przygotowuje się na taką ewentualność i w związku z tym nie jest planowane ponowne zamrażanie gospodarki z powodu niebezpieczeństwa związanego z Covid-19.

W swojej wypowiedzi dla PAP Szumowski odpowiedział na pytania o to, na jakim etapie epidemii jest obecnie Polska i czego można się spodziewać w przyszłości. - Ze wstępnych danych wynika, że 1,5 proc. społeczeństwa ma przeciwciała, co znaczy, że taka część populacji miała kontakt z wirusem - wyliczył. Jesteśmy w trakcie badań osób, które jadą do sanatoriów. Na ponad 2 tys. wynik pozytywny zanotowaliśmy u 10. To pokazuje skalę wirusa w populacji – powiedział minister.

Dodatkowo jego zdaniem nowa fala zachorowań przyjdzie na jesieni wraz z sezonem grypowym. Jednak przygotowania do tego okresu powoduje, że nie będzie konieczne zamrożenie gospodarki tak jak miało to miejsce od początku marca. - Druga fala zachorowań zapewne będzie. Przyjdzie na jesieni razem z sezonem grypowym. Staramy się na nią przygotować, kontynuujemy zakupy środków ochrony i sprzętu. (...) Mamy opracowany 
i przetestowany model powoływania szpitali jednoimiennych. Mamy doświadczenie 
w powoływaniu do życia izolatoriów. Dość dobrze radzimy sobie z szybkim zamykaniem ognisk. Na pewno kolejnego lockdownu już nie będzie. Myślę, że zakażeń może być więcej niż obecnie – powiedział Łukasz Szumowski.

Koronawirus ma wpływ na życie społeczne już od prawie 4 miesięcy. Dotyka to także planowanych wyborów prezydenckich. Łukasz Szumowski przekazał w związku z tym Państwowej Komisji Wyborczej swoje rekomendacje dotyczącego tego, w których regionach kraju będzie można głosować wyłącznie w sposób korespondencyjny. Takie głosowanie zostanie przeprowadzone w dwóch gminach. Chodzi o Baranowo (województwo Wielkopolskie) i Markowice (województwo Śląskie). Obie gminy należą do powiatów, w których Ministerstwo Zdrowia notuje wysoki wskaźnik liczby aktywnych przypadków, tj. powiatu kępińskiego oraz powiatu wodzisławskiego.

Ministerstwo zdrowia uważa, że wyznaczenie regionów, w których będzie można głosować tylko w sposób korespondencyjny, jest konieczne z powodu epidemii koronawirusa. 
W niektórych gminach tradycyjne głosowanie nadal może być niebezpieczne. Państwowa Komisja Wyborcza po zaopiniowaniu rekomendacji Szumowskiego przyjęła uchwałę, na podstawie której, w dwóch regionach Polski nie będzie możliwości zagłosować w tradycyjny sposób. Szybkie przyjęcie uchwały było spowodowane tym, że Komisja musiała ją przyjąć na 7 dni przed wyborami, które odbędą się w niedzielę 28 czerwca.

Ministerstwo zdrowia przedstawiło także najnowsze dane epidemiologiczne dotyczące sytuacji związanej z Covid-19: "Mamy 296 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (130), łódzkiego (48), mazowieckiego (33), podlaskiego (23), wielkopolskiego (19), świętokrzyskiego (15), podkarpackiego (8), małopolskiego (6), lubelskiego (5), dolnośląskiego (4),pomorskiego (2), warmińsko-mazurskiego (2) i lubuskiego (1)" - podało Ministerstwo Zdrowia na Twitterze. Podano także informację o tym, że zmarły 3 kolejne osoby: 79-letnia kobieta, 50-letnia kobieta z Raciborza oraz 85-letni mężczyzna z Tychów. Większość osób miała choroby. "Liczba zakażonych koronawirusem: 32 227/1 359 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - podsumowano.

Okazuje się więc, że przyczyną sytuacji z jaką mieliśmy do czynienia w marcu, była konieczność przygotowania służby zdrowia do przyjmowania pacjentów. Wiedząc o możliwości zwiększenia się takich przypadków na jesieni, odpowiednie przygotowanie służb medycznych powoduje, że nie będzie konieczności zamrażania życia społecznego. Inną sprawą jest to, czy kolejne zamrożenie wytrzymałaby nasza gospodarka i nerwy społeczeństwa.

DZ

Źródło: PAP
 

Źródło: PAP

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną