SZOK! Błędny przelew na 900 mln dolarów! Pomyłka banku?

0
0
0
/

Nowojorski oddział Citigroup Inc. Popełnił błąd przy wykonywaniu przelewu. Oddział tego banku zrealizował transakcję opiewającą na 900 mln dolarów. Jak informuje Bloomberg, przelew wykonany w imieniu Revlon Inc. był najprawdopodobniej wynikiem ludzkiego błędu. Sam Revlon oficjalnie potwierdza, że nie autoryzował operacji.

Jak informuje bankier.pl bank stara się odzyskać środki i rozpoczął wewnętrzne dochodzenie. Część pieniędzy wróciła już na rachunki Citigroup, ale amerykański gigant trafił na ciężki orzech do zgryzienia. Pieniądze wysłano bowiem do wierzycieli spółki, którzy walczą z firmą o przedterminową spłatę zobowiązania! Uwikłani w sądowy spór pożyczkodawcy potraktowali niespodziewany przelew jako realizację ich żądań. Tym bardziej zaskakujący, że dług Revlonu wyceniany jest obecnie na 30 centów za dolara, co odzwierciedla kiepską kondycję firmy. Wierzyciele Revlonu, którzy nie chcą zwrócić środków to kilka funduszy hedgingowych i firm zarządzających aktywami na zlecenie. Jak wskazuje Bloomberg, pożyczkodawcy weszli w spór z koncernem, gdy odkryli, że aktywa będące zabezpieczeniem pożyczki (m.in. prawa do znaków towarowych) zostały przeniesione na inny podmiot i użyte do zabezpieczenia nowego długu. Adresaci błędnego przelewu żądają w pozwie, aby firma spłaciła przed terminem (przypadającym na 2023 rok) swoje zobowiązanie. Błędny przelew sprawił, że bank znalazł się w centrum sporu, mając po jednej stronie podupadającą spółkę kontrolowaną przez Ronalda Perelmana (spółka MacAndrews & Forbes Inc.) a po drugiej agresywne instytucje finansowe.

Nowy Jork od początku pandemii koronawirusa nie jest najszczęśliwszym miejscem. Poza jedną z największych pomyłek finansowych tamtejszego banku nieciekawie jest także na rynku nieruchomości. Liczba pustych mieszkań do wynajęcia lub wystawionych na sprzedaż na nowojorskim Manhattanie wzrosła w minionym miesiącu do najwyższego poziomu, przekraczając 13 tys. Jest to rekord od czasu zainicjowanego przed 14 laty gromadzenia danych na ten temat. Według analizy rynku nieruchomości, zamieszczonej w raporcie Douglasa Ellimana i Millera Samuela, liczba mieszkań wystawionych na sprzedaż lub wynajem osiągnęła 13 117. Podpisanych nowych umów było mniej o 23 proc, a w północno-wschodniej części Manhattanu nawet o 39 proc. Nie spełniły się nadzieje, że w lipcu i sierpniu wróci przynajmniej część z setek tysięcy ludzi, którzy opuścili miasta w marcu i kwietniu na początku pandemii koronawirusa. Sytuację pogarszają kłopoty gospodarcze. Zdaniem ekonomistki Nancy Wu z StreetEasy, źródła internetowego zawierającego dane o rynku nieruchomości, którą cytuje magazyn „Forbes”, ekonomiczne skutki pandemii są już gorsze niż obserwowane w 2008 i 2009 roku podczas globalnego kryzysu gospodarczego. Stopa bezrobocia w Nowym Jorku wzrosła od 18,3 proc. w maju do 20,4 w czerwcu. Biuro statystyk pracowniczych (BLS) akcentuje, że jest to dwa razy więcej, niż podczas recesji w grudniu 2009 roku, sięgającej 10,4 proc. Zdaniem niektórych brokerów, problemy na rynku nieruchomości widoczne w ostatnich miesiącach mogą się rozciągnąć na jesień lub jeszcze dłużej.

O ile kryzys na rynku nieruchomości jest efektem strachu mieszkańców tej amerykańskiej metropolii i liczby zgonów jakie miała tam miejsce podczas fali zakażeń koronawirusem o tyle taka pomyłka dużego banku budzi u wielu osób niezrozumienie. Wielu użytkowników nie może pojąć jak przy dzisiejszej technologii i zabezpieczeniach możliwa była taka pomyłka. „No przez przypadek ktos zlecil ten przelew, a potem omylkowo ktos go zatwierdzil. Pozniej zwyklym zrzadzeniem losu ktos wprowadzil do systemu i przez nieuwage ktos to klepnal. Pozniej na koncie gdzie otrzymano przelew tez ktos go bezmyslnie zaksiegowal i jego przelozony to zatwierdzil. Taka teoria chaosu.”; „Ciekawe czy jak ja bym wysyłał 900mln $ to tak z automatu by to przeszło. Zwłaszcza w USA, gdzie alarmy się włączają gdy fizol wysyła 5000$.” Jak widać więc teorii jest wiele, pytanie czy bankowi uda się odzyskać pieniądze?

DZ

Źródło: bankier.pl

 

Źródło: bankier.pl

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną