Franciszek rzuca wyzwanie mafii! „Uwolnić postać postaci Matki Bożej i uroczystości religijnych”

0
0
0
/ Papież Franciszek

We Włoszech powstała specjalna grupa, która ma za zadanie przeciwdziałać sytuacjom kiedy to podczas uroczystości Kościelnych gloryfikowani są mafiozi. Mowa tu między innymi o sytuacjach kiedy to podczas procesji składane są pokłony przed domami mafiosów.

W ostatnich latach na Sycylii, w Kalabrii i Kampanii doszło do licznych nagłośnionych przez media incydentów, jak zatrzymywanie procesji religijnych przed domami lokalnych mafijnych bossów w geście hołdu dla nich czy udział klanów w organizacji wydarzeń religijnych. W środę włoskie media opublikowały list Franciszka do Papieskiej Międzynarodowej Akademii Maryjnej i uczestników konferencji, w trakcie której utworzono specjalną grupę zadaniową, złożoną z przedstawicieli sił bezpieczeństwa, prokuratury do walki z mafią i Kościoła. Ma ona zwalczać takie incydenty i nie dopuszczać do nich. Papież, jak podkreślają włoskie media, "pobłogosławił" tę inicjatywę zapewniając, że przyjął ją z zadowoleniem oraz uznaniem.


Przewodniczący Papieskiej Akademii ojciec Stefano Cecchin wyjaśnił, że idea utworzenia grupy zadaniowej nawiązuje do słynnych słów św. Jana Pawła II, który w Agrigento na Sycylii w 1993 roku w emocjonalnym przemówieniu ostro zaatakował mafiosów, a także do wystąpienia Franciszka w Kalabrii w 2014 roku. Te dwa wydarzenia uznano za "ekskomunikę" nałożoną na mafie, co Franciszek powiedział sześć lat temu otwarcie. Mafiosi - stwierdził wtedy - "nie są w komunii z Bogiem, są ekskomunikowani".


To nie pierwsze otwarte wystąpienie Papieża Franciszka przeciwko mafii. W 2016 roku podczas audiencji na placu Świętego Piotra papież skrytykował pokazową pobożność członków zbrodniczych organizacji. - Pomyślmy o tym, co dzieje się tutaj - we Włoszech. Mafia nie ma w sobie nic chrześcijańskiego. Mówią, że są chrześcijanami, ale niosą śmierć innym. Chrześcijanin nie może żyć ze śmiercią w duszy, ani być przyczyną tej śmierci - powiedział papież. Głowa kościoła zwróciła uwagę na to, że szczególnie na południu Włoch, czyli tam, gdzie mafia jest najsilniejsza, mafiozi aktywnie uczestniczą w życiu wspólnot kościelnych i wspierają je finansowo. Skrytykował także korupcję, która charakteryzuje włoskie organizacje. - Ci udawani chrześcijanie źle skończą. Chrześcijanin jest grzesznikiem, wszyscy nimi jesteśmy, ja także nim jestem, ale mamy pewność przebaczenia. Osoba skorumpowana udaje, że jest kimś szlachetnym, ale faktycznie w sercu ma zgniliznę - powiedział Franciszek.


Głośno przeciwko bossom włoski Kościół wypowiedział się także w 2017 roku kiedy to wykluczono publiczny pogrzeb bossa Cosa Nostry Toto Riiny. Rzecznik Konferencji Episkopatu Włoch ksiądz Ivan Maffeis powiedział: "Kościół katolicki powtarza swe stanowcze słowa potępienia dla wszelkich zjawisk mafijnych. Przypominamy także o ekskomunice papieża wobec mafiosów". Podkreślił, że stanowisko całego Kościoła jest "absolutnie jasne". Dodał następnie: "Kościół nie zastępuje sądu Bożego, ale nie możemy burzyć sumień". Ks. Maffeis wyraził przekonanie, że publiczne uroczystości pogrzebowe "podeptałyby pamięć ofiar" Toto Riiny. Wśród nich wymienił zamordowanych na jego zlecenie w 1992 roku sędziów śledczych Giovanniego Falcone i Paolo Borsellino. - Oczywiście, jeśli rodzina poprosi o odprowadzenie go z modlitwą, trzeba będzie zdecydować, co zrobić. To Kościół robi zawsze - wyjaśnił przedstawiciel episkopatu. Także Arcybiskup Monreale na Sycylii Michele Pennisi stwierdził zaś: Toto Riina "był publicznym grzesznikiem, dlatego nie można urządzić mu publicznego pogrzebu". Również on nie wykluczył prywatnej modlitwy na cmentarzu, gdyby taka była wola rodziny zmarłego. - To nie śmierć Riiny zmieni tok rzeczy - zauważył sekretarz generalny episkopatu biskup Nunzio Galantino. Podkreślił też: "Nie można nigdy, ale to przenigdy usprawiedliwiać zachowania tego, kto depcze godność człowieka".


Jasno widać więc, że słowa papieża Jana Pawła II znajdują kontynuację w obecnych decyzjach Kościoła. Otwartym pozostaje pytanie czy takie działania zmienią mentalność ludzi, którzy na co dzień stykają się z mafią będącą częścią włoskiej kultury.


DZ


Źródło: PAP, deon.pl, polsatnews.pl

 

 

 

Źródło: PAP, deon.pl, polsatnews.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną