Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i zarazem Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy, abp Stanisław Gądecki napisał list do kard. Vincenta Nicholsa, Przewodniczącego Konferencji Anglii i Walii oraz Wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy. W liście tym, krótko i treściwie opisał sytuację Polaka, decyzję sądu brytyjskiego, przedstawił stanowisko rodziny pacjenta i zacytował znamienny fragment wypowiedzi św. Jana Pawła II z encykliki Evangelium Vitae:

"(...)można mówić w pewnym sensie o wojnie silnych przeciw bezsilnym: życie, które domaga się większej życzliwości, miłości i opieki, jest uznawane za bezużyteczne lub traktowane jako nieznośny ciężar, a w konsekwencji odrzucane na różne sposoby. Człowiek, który swoją chorobą, niepełnosprawnością lub — po prostu — samą swoją obecnością zagraża dobrobytowi lub życiowym przyzwyczajeniom osób bardziej uprzywilejowanych, bywa postrzegany jako wróg, przed którym należy się bronić albo którego należy wyeliminować. Powstaje w ten sposób swoisty „spisek przeciw życiu”. Wciąga on nie tylko pojedyncze osoby w ich relacjach indywidualnych, rodzinnych i społecznych, ale sięga daleko szerzej i zyskuje wymiar globalny, naruszając i niszcząc relacje łączące narody i państwa"

Aby temu przeciwdziałać, zwrócił się z apelem o ratunek: "Zwracam się do Waszej Eminencji – jako przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii – z prośbą o pomoc w tej trudnej sytuacji i podjęcie starań w celu ratowania życia naszego Rodaka."

 

W sprawę zaangażowało się wiele środowisk, w tym Ordo Iuris, z pomocą prawną. Opracowano petycję, którą można podpisać online. W jej treści wymieniono działania prawne i społeczne, które dotychczas podjęto w obronie życia Polaka i reakcję, którą wzbudziły. Podsumowanie jest apelem: "Co prawda sprawa nie została odrzucona, jednak jest rozpatrywana w normalnym trybie. My jednak nie możemy czekać, gdyż każdy dzień mężczyzny jest na wagę złota. Dlatego my, niżej podpisani, apelujemy o jak najszybsze umożliwienie przekazania naszego Rodaka do Polski, gdzie zostanie podjęta próba jego ratowania."

Włączmy się w tę akcję, o sprawie będziemy informować.