Oddania Polski Matce Bożej dokonał polski król, Jan Kazimierz, było ono odnawiane w różnych grupach, wspólnotach, ruchach maryjnych, dokonał go także Episkopat Polski w łączności z uwięzionym Prymasem Polski.

Czym była macierzyńska niewola i dlaczego stanowiła ona źródło prawdziwej wolności - będą rozważać goście spotkań na Jasnej Górze.

O. Grzegorz Prus, dyrektor Instytutu Maryjnego zauważył, że Milenijny Akt to jeden z najważniejszych dokumentów dla Kościoła w Polsce w XX wieku: "Dokonano oddania Matce Bożej w niewolę miłości tego narodu, który tych niewoli przeżył w swych dziejach wiele. W tamtym kontekście politycznym było to bardzo wymowne, w tysiąclecie chrztu Polski, w okresie wciąż trwającego jeszcze zniewolenia komunistycznego, oddanie się w niewolę miłości było aktem, który miał na celu odnalezienie się ostatecznie w przestrzeni wolności, odkryciem tego, że w ramionach Matki jesteśmy wolni" - powiedział paulin.

 

Tematem pierwszych rozważań (DZIŚ!) będzie Kościół. Podejmą go: bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, jeden z inicjatorów akcji „Kocham Kościół” i Anna Rastawicka, świadek życia i posługi Prymasa Wyszyńskiego.

 

Spotkania odbywać się będą z udziałem zaproszonych gości 27. dnia każdego miesiąca o godz. 19.30 w Sali Papieskiej, z transmisją w Radiu Jasna Góra i na jasnogórskim kanale YouTube.