"Zakupione i przekazane przez PGE dokumenty stanowią unikalny zbiór poświęcony działalności Armii Krajowej i Państwa Podziemnego. Mają one niezwykle cenną wartość historyczną i edukacyjną. Pozyskanie zbioru dokumentacji AK z lat 1943-1944 pozwoli zachować cenne materiały dla przyszłych pokoleń" – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Zbiór jest niesłychanie cennym i zwartym zespołem prezentującym sposób funkcjonowania podziemnego sądownictwa Państwa Polskiego. Badając dokumenty trzeba zdać sobie sprawę w jak niesłychanie trudnych warunkach przyszło pracować prokuratorom i sędziom Polski Podziemnej. – mówi Tomasz Karasiński z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego.

"W zbiorze znajdują się także sprawozdania z działalności Armii Krajowej (w tym z akcji likwidacyjnych i bojowych), opisy struktur konspiracyjnych, rozpracowywania agentów Gestapo i urzędników III Rzeszy oraz przedstawicieli władz wojskowych i policyjnych. W skład archiwum wchodzą również dokumenty Kontrwywiadu AK i Wojskowych Sądów Specjalnych VII Obwodu AK Obroża Rejonów: II „Celków” (Marki) i III „Dęby” (Rembertów). Unikalny zbiór stanowią dokumenty dotyczące działalności członków Polskiej Partii Robotniczej. Wśród pozyskanych materiałów znajdują się druki związane z działaniem urzędów i urzędników skarbowych z rejonu Warszawy i okolic zarówno w zakresie rozpracowania niemieckich informatorów, jak również powołania przy Komendzie Głównej Armii Krajowej konspiracyjnego Komitetu Skarbowców Polskich, w tym unikalny Regulamin działania Komitetu. W zbiorze zachowała się także prawdopodobnie jedyna znana Instrukcja kolportażu druków konspiracyjnych w ramach Akcji N - akcji prowadzonej wśród Niemców od kwietnia 1941 r. do kwietnia 1944 r. Uzupełnienie zbioru dokumentów stanowi prasa konspiracyjna, w tym wydawnictwa i druki niepodległościowego podziemia." - czytamy na stronie ofiarodawcy.

Od 1 lutego już czynne będą muzea, zatem - zachęcamy do wycieczki!