BIG TECH rządzi światem? Szokujące praktyki Apple’a!

0
0
0
/

Korporacja Apple należy do tzw. grupy GAFAM, czyli pięciu wielkich firm, do której należy także Google, Amazon, Facebook, i Microsoft. Chodzi o wiodące korporacje tworzące Big Tech, odpowiedzialny za obecną rewolucję technologiczną i dokonujące się zmiany zarówno w Internecie, jak i w społeczeństwie. Na przykładzie Apple widać do czego prowadzą monopole i dlaczego nie powinno się tolerować wszechwładzy tych molochów.

Firma Apple była krytykowana za nieetyczne praktyki biznesowe, takie jak zachowania antykonkurencyjne, pochopne spory sądowe, wątpliwe strategie podatkowe, metody produkcji z wykorzystaniem taniej siły roboczej, problemy z obsługą klienta obejmujące mylące gwarancje i niewystarczające bezpieczeństwo danych. Krytycy twierdzą, że produkty Apple łączą skradzione i/lub zakupione projekty, które według Apple’a są jej oryginalnymi dziełami. Koncern został też skrytykowany za rzekomą współpracę z amerykańskim programem nadzoru PRISM. Chodzi o tajny amerykański program szpiegowski, administrowany od 2007 przez National Security Agency (NSA), umożliwiający wywiadowi Stanów Zjednoczonych dostęp do danych zgromadzonych na serwerach największych przedsiębiorstw internetowych, jak również gromadzenie tych danych na własny użytek. Firma zaprzeczyła, żeby podjęła taką współpracę.

Firma Apple została poddana kontroli ze względu na swoje praktyki podatkowe. Obejmowała ona m.in. zawarcie porozumienia z rządem Irlandii w celu obniżenia kwoty podatków, które spółka zapłaciła w latach 2004–2014. Badanie metod obniżania podatków przez Apple’a, przeprowadzone w 2013 r., zaowocowało 40-stronicowym memorandum, w którym Senat USA stwierdził, że Apple nie płacił podatków od osób prawnych przez pięć lat ze względu na umowy z irlandzkim rządem i jego jednostki zależne. W 2016 r. UE orzekła, że Irlandia jest zobowiązana do odzyskania 14,5 miliarda dolarów z funduszy należących do Apple’a, co przyczyniło się do wybuchu największej bitwy podatkowej w historii.

Irlandzka Komisja Ochrony Danych wszczęła również dochodzenie w sprawie prywatności w celu zbadania, czy Apple przestrzega unijnego prawa RODO w następstwie dochodzenia dotyczącego sposobu, w jaki firma przetwarza dane osobowe za pomocą ukierunkowanych reklam na swojej platformie.

W lipcu 2019 r. powstał ruch „Prawo do naprawy” (Right to repair). Domagał się on m.in. od Apple’a, ale i wielu innych firm, żeby nie przeszkadzały w naprawie swojego sprzętu. Ruch twierdzi, że Apple uniemożliwia konsumentom legalne naprawianie ich urządzeń w lokalnych warsztatach, co ma negatywny wpływ na konsumentów.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych rozpoczął również przegląd firm Big Tech w celu ustalenia, czy mogą one bezprawnie tłumić konkurencję w szerokim dochodzeniu antymonopolowym w 2019 roku. Raport wykazał, że iPhone 11 Pro Apple’a nadal śledzi lokalizację i zbiera dane użytkownika nawet po wyłączeniu usług lokalizacyjnych przez użytkowników.

W styczniu 2020 roku prezydent USA Donald Trump i prokurator generalny William P. Barr skrytykowali Apple’a za odmowę odblokowania dwóch iPhone'ów obywatela Arabii Saudyjskiej, Mohammeda Saeeda Alshamraniego, który zastrzelił trzech amerykańskich marynarzy i zranił ośmiu innych w Naval Air Station Pensacola. Strzelanina została uznana przez FBI za „akt terroryzmu”, ale Apple odmówił złamania szyfrów telefonów, powołując się na politykę prywatności danych.

16 marca 2020 r. Francja nałożyła na Apple grzywnę w wysokości 1,1 mld euro za zmowę z dwoma hurtownikami w celu stłumienia konkurencji i utrzymania wysokich cen poprzez utrudnianie handlu niezależnym sprzedawcom. Porozumienie stworzyło wyrównane ceny produktów Apple, takich jak iPady i komputery osobiste, dla około połowy francuskiego rynku detalicznego. Według francuskich organów regulacyjnych do nadużyć doszło w latach 2005–2017, ale po raz pierwszy wykryto je po skardze złożonej przez niezależnego sprzedawcę eBizcuss w 2012 r.

13 sierpnia 2020 r. Firma Epic Games, producent popularnej gry Fortnite, pozwała Apple i Google po usunięciu jej niezwykle popularnej gry wideo z Apple i Google App Store. Pozwy pojawiły się po tym, jak Apple i Google zablokowały grę, gdy firma wprowadziła system płatności bezpośrednich, skutecznie uniemożliwiając koncernom pobieranie opłat.

30 listopada 2020 r. włoski organ antymonopolowy AGCM nałożył na firmę Apple karę w wysokości 12 mln dolarów za wprowadzające w błąd praktyki handlowe. AGCM stwierdziło, że twierdzenia Apple dotyczące wodoodporności iPhone'a nie były prawdziwe, ponieważ telefony mogły wytrzymać w wodzie tylko do 4 metrów głębokości w idealnych warunkach laboratoryjnych, a nie w zwykłych okolicznościach. Władze dodały, że Apple nie udziela pomocy klientom posiadającym telefony uszkodzone przez wodę, co stanowi agresywną praktykę handlową.

To tylko wybrane przewinienia Apple’a, które pokazują, że monopol jest wykorzystywany przeciwko konsumentom, konkurencji i władzy, sprzyja niepłaceniu podatkom, zaniżaniu jakości usług i zawyżaniu cen.

Źródło: redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną