Rosną prześladowania chrześcijan w Europie Zachodniej! Niepokojąca diagnoza prof. Kucharczyka

0
0
0
/

Mimo że prześladowania chrześcijan kojarzą się przede wszystkim z krajami Bliskiego Wschodu oraz komunistycznymi, nie należy zapominać o aktach przemocy wobec wyznawców Chrystusa w Europie Zachodniej. Na rosnącą skalę tych zdarzeń zwrócił uwagę prof. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

- W Europie Zachodniej do aktów przemocy przeciwko chrześcijanom, zwłaszcza katolikom, dochodzi niemal codziennie. Narodowe instytucje, organizacje monitorujące prześladowanie chrześcijan w Europie Zachodniej podają, że w ostatnich 2-3 latach było ok. 3 tys. przypadków ataków, napaści na chrześcijan w Europie Zachodniej. (…) Niektóre prognozy mówią, że nie 5 tys., ale kilkanaście tysięcy kościołów zostanie zamkniętych i wyburzonych we Francji w ciągu przyszłych kilku, kilkunastu lat – stwierdził prof. Kucharczyk.

Trwa rozbiórka XIX-wiecznej kaplicy św. Józefa w Lille. We Francji, gdzie za utrzymanie świątyń odpowiada państwo, wyburzeniem zagrożonych jest 5 tys. katolickich kościołów. Już teraz tysiące z nich są zamknięte dla wiernych i nie odprawia się w nich nabożeństw.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że smutne zjawisko zamykania kościołów czy zamiana świątyń na nocne kluby, salony masażu itd. ma miejsce w wielu państwach Europy Zachodniej.

– To jest bardzo smutne zjawisko. Jest to skutek głębszego procesu, który kilka lat temu Ojciec św. Franciszek w odniesieniu do Niemiec nazwał erozją wiary. Specyfika francuska jest taka, że na mocy ustawy z 1905 roku o tzw. rozdziale Kościoła od państwa, która weszła w życie i została brutalnie wprowadzana od 1907 roku, to państwo przejęło na własność wszystkie budynki kościelne od największych katedr po małe kościółki we Francji i de facto to państwo jest odpowiedzialne za utrzymanie obiektów sakralnych i zadbanie o ich bezpieczeństwo. W ostatnich latach troska (mówiąc delikatnie) jest bardzo dyskusyjna – ocenił historyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

Mimo szumnych zapowiedzi prezydenta Macrona, dopiero w 2021 roku rozpocznie się odbudowa zniszczonej przez pożar paryskiej katedry Notre Dame. Francuskie władze wciąż nie potrafią ustalić szczegółów renowacji świątyni. Spór koncentruje się wokół kształtu iglicy, która runęła podczas pożaru. 

– W 2019 roku doszło do pożaru katedry Notre Dame w Paryżu i przyczyny nie są jeszcze do końca wyjaśnione. Z kolei w lipcu 2020 roku w Nantes doszło do zniszczenia XVII-wiecznych organów, które przetrwały nawet kataklizm rewolucji francuskiej. Istnieje fakt stałej przemocy wobec chrześcijan we Francji, np. dane francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych na 2019 rok mówią, że w tym kraju w ciągu roku doszło do niemal tysiąca różnych napaści na chrześcijan, na budynki sakralne, na kościoły, na cmentarze. W przeliczeniu to trzy incydenty dziennie i tendencja jest rosnąca – przypomniał historyk.

Zdaniem gościa audycji „Aktualności dnia” istnieje zjawisko zamykania, burzenia kościołów katolickich, ale rzadko powstają nowe świątynie, budowane i otwierana są tylko kolejne meczety.

– Jeden z przywódców muzułmanów we Francji rok czy dwa lata temu wprost zwrócił się do władzy Republiki Francuskiej z postulatem, aby nie burzyć zamykanych kościołów katolickich, tylko pozamieniać je na meczety. Żyjemy w czasach, że należy poważnie liczyć się z możliwością, iż do takiej sytuacji rzeczywiście może dojść – podkreślił ekspert Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk

– Kościoły są budowane dla kogoś i jeżeli słabnie wiara w Eucharystię, wiara w Jezusa Chrystusa, to wszystko inne upada. Po co kościół, jeżeli nie wierzymy w Jezusa Chrystusa, dla którego kościoły były wybudowane. A przecież mamy znaki w ciągu ostatnich lat w Polsce, opatrzność nam pokazuje, gdzie szukać odnowy wiary. (…) Wara jest łaską i jeżeli Pan Bóg pozwoli nam powrócić do tej łaski, a z pewnością tak, to są wszelkie szanse, by wiarę odbudowywać – podsumował prof. prof. Grzegorz Kucharczyk w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. 

 

PZ 

     

Źródło: Radio Maryja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną