Podpalenia samochodów z antyaborcyjnymi hasłami!

0
0
0
/ glos24.pl

W niedzielę spłonął żuk z antyaborcyjnymi zdjęciami i hasłami, zaparkowany w Nowej Hucie w Krakowie. Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia. Przedstawiciel fundacji pro life mówi, że to nie pierwsze tego typu zdarzenie.

Samochód zaparkowany był na wysokości os. Handlowego przy al. Jana Pawła II. Do pożaru doszło w nocy z soboty na niedzielę. Straż ugasiła ogień. - Funkcjonariusze dokonali oględzin pojazdu i zabezpieczyli ślady po pożarze. Aktualnie sprawdzamy, czy w okolicy był monitoring. Znalazł się też świadek zdarzenia, który zostanie przesłuchany - mówi Piotr Szpiech, z biura prasowego miejskiej policji w Krakowie. Sprawę na policje zgłosił właściciel żuka. W niedzielę po południu zawiadomienie w sprawie zamierza złożyć Fundacja Pro - prawo do życia. - To nie pierwszy taki przypadek - powiedział Mariusz Dzierżawski, założyciel Fundacji Pro - prawo do życia. Niecałe dwa lata temu samochód z antyaborcyjnymi hasłami spłonął w Warszawie, a kilka miesięcy temu podpalona została furgonetka w Gorzowie Wielkopolskim. W całym kraju fundacja ma około 10 pojazdów z antyaborcyjnymi treściami.

 

Walka między organizacjami pro-life, które umieszczając plakaty w miejscach publicznych, a przeciwnikami tego rodzaju manifestacji poglądów, trwa w Krakowie od kilku lat. Konkretne spory swój finał znalazły już w sądzie. W marcu 2018 r. krakowski sąd pierwszej instancji uniewinnił działacza pro life od zarzutu wywołania zgorszenia poprzez wywieszenie plakatu antyaborcyjnego. Przyjął, że Adam K. działał w przekonaniu, że postępuje zgodnie z prawem. Sprawa dotyczyła billboardu antyaborcyjnego, który zawisł w 2016 r. na ścianie kamienicy przy ul. Monte Cassino w Krakowie. Na billboardzie widniał m.in. napis "Aborcja zabija" oraz zdjęcie martwego płodu we krwi. Zszokowani mieszkańcy złożyli doniesienie na policję. Ostatecznie działacz Fundacji Pro–Prawo do Życia, który rozwiesił antyaborcyjny billboard, Adam K. stanął przed sądem. Wojna między poglądami na temat drastycznych bilbordów i plakatów otarła się również o środowisko celebrytów. Działacz pro-life Łukasz K. oskarża piosenkarza Macieja Maleńczuka o to, że muzyk pobił go podczas manifestacji antyaborcyjnej w Krakowie. Sprawa toczy się już od prawie czterech lat. Równolegle gwiazdor pozwał 27-latka za publiczne znieważenie. Podczas demonstracji Łukasz K. miał krzyknąć do niego wulgaryzmami. Postępowanie w tej drugiej sprawie zostało umorzone ze względu na niepoczytalność aktywisty.

 

Według danych, w 2020 roku na świecie zmarło aż 59,6 milionów osób. Aż 8,7 miliona zmarło z powodu raka. Według raportu 5 milionów osób zmarło z powodu palenia, a 13 milionów z powodu niewyróżnionych tu chorób. Na AIDS/HIV zmarło natomiast 1,7 milion osób. Z kolei z powodu panującej na świecie pandemii zmarło niespełna 2 miliony osób. W raporcie opublikowano też dane dotyczące wykonanych aborcji. Jak się okazuje, w 2020 roku liczba zarejestrowanych aborcji wyniosła 42,6 milionów. Jest to więcej, niż liczy populacja Polski. Oznacza to też, że niewiele zabrakło do tego, aby liczba wykonanych zabiegów była taka sama, co liczba wszystkich pozostałych przyczyn śmierci razem wziętych.

Tymczasem takie statystyki nie przeszkadzają kolejnym krajom na legalizację zabijania nienarodzonych dzieci. Argentyna została w środę pierwszym dużym krajem Ameryki Łacińskiej, który zalegalizował aborcję. Argentyński Senat przyjął ustawę o możliwości przerywania ciąży 38 głosami „za” i 29 – „przeciw”. Ustawę powinien jeszcze podpisać prezydent Alberto Fernandez, co uważane jest za formalność. Zgodnie z ustawą aborcja może być legalnie i bezpłatnie przeprowadzona do 14. tygodnia ciąży. Debata w Senacie trwała od wtorku. Izba Deputowanych uchwaliła ustawę 11 grudnia. Za projektem było 131 posłów, przeciw – 117. W 2018 r. ustawa również przeszła przez izbę niższą parlamentu, ale została zablokowana przez Senat. Tym razem projekt złożył prezydent Fernandez, stając się pierwszą głową państwa w Argentynie, która zdecydowała się na taką zmianę prawa. Spośród państw Ameryki Łacińskiej wcześniej prawo do aborcji przyjęły Urugwaj, Kuba i Gujana.

 

WO

 

Źródło: redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną