WYBITNY KSIĄDZ! Ks. Augustyn Szamarzewski – pionier spółdzielczości w Polsce pod zaborami!

0
0
0
/ Ks. Augustyn Szamarzewski

Był jednym ze słynnych wielkopolskich księży, którzy przyczynili się do bujnego rozwoju tamtejszej spółdzielczości w czasach zaborów. W jego działaniach przejawiała się troska zarówno o sprawę narodową, jak i o poprawę bytu materialnego lokalnej społeczności.

Augustyn Szamarzewski przyszedł na świat 21 stycznia 1832 r. w Poczdamie w rodzinie urzędnika pocztowego. Jako dziecko przeprowadził się z rodzicami do Środy Wielkopolskiej, gdzie pobierał pierwsze nauki w szkołach ludowych. W 1845 r. rozpoczął edukację w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Po zdaniu matury w 1854 r. rozpoczął pracę na poczcie w Poznaniu. Rok później ożenił się, jednak wkrótce owdowiał.

 

Pod wpływem tych przeżyć wstąpił do seminarium duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1859 r. Został skierowany do parafii w Środzie Wielkopolskiej, gdzie dał się poznać jako świetny kaznodzieja. Poza pracą duszpasterską prowadził również aktywną działalność społeczną, zwłaszcza na polu spółdzielczym.

 

Po wybuchu powstania styczniowego wygłaszał patriotyczne kazania, organizował werbunek ochotników i przemycał zaopatrzenie. Po pewnym czasie sam przedostał się do Królestwa Polskiego, gdzie został aresztowany i deportowany do Prus. Za udział w walkach został skazany na karę więzienia, którą odbywał w Poznaniu i Berlinie.

 

Po odzyskaniu wolności wrócił na parafię i zajął się ponownie pracą na rzecz spółdzielczości wśród średzkich rzemieślników i rolników. W 1862 r. założył w Środzie pierwszą kasę oszczędności, przekształconą później w regularny bank spółdzielczy. W 1866 r. był założycielem Stowarzyszenia Czeladzi Rzemieślniczej oraz utworzonych przy nim kas zapomogowo-pożyczkowych.

 

Zakładane kasy działały początkowo w ramach założonego przez niego stowarzyszenia, a następnie wyodrębniły się jako samodzielne spółdzielnie. Ich funkcjonowanie opierało się na idei banków ludowych, pomaganiu mieszkańcom posiadającym niewielkie oszczędności, a także lokalnym rzemieślnikom, którzy potrzebowali gotówki na inwestycje.

 

Inicjatywa szybko rozwijała się, obejmując kolejne miejscowości. W 1872 r. wszystkie założone przez niego spółki połączyły się w Związek Spółek Zarobkowych i Gospodarczych, którego został patronem. Centralą finansową Związku był założony w 1872 r. Bank Włościański w Poznaniu oraz utworzony tamże w 1895 r. Bank Związku Spółek Zarobkowych.

 

W okresie Kulturkampfu należał do grupy duchownych stawiających czynny opór polityce rządu niemieckiego, za co w 1873 r. został ponownie skazany na miesiąc więzienia w twierdzy kłodzkiej. Jego działalność duszpasterska, społeczna i narodowa sprawiła, że zyskał wielką popularność.

 

Po blisko 30 latach pracy w Środzie, w 1886 r. został przeniesiony do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie otrzymał probostwo. Podróżował po terenach zaboru pruskiego, integrując ruch spółdzielczy i szkoląc nowych działaczy. Swoje idee propagował również w artykułach, które publikowano m.in. w „Dzienniku Poznańskim”.

 

Ks. Augustyn Szamarzewski zmarł 8 maja 1891 r. podczas odprawiania mszy. Jego pogrzeb na Starym Cmentarzu w Ostrowie Wielkopolskim stał się wielką manifestacją patriotyczną.

Źródło: ekonomiaspoleczna.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną