Słuchania uczyli się młodzi ludzie zebrani na XXV spotkaniu Lednica 2000, wpatrując się w postać św. Jana Chrzciciela, wsłuchując się w słowa duszpasterzy: Abp Stanisława Gądeckiego, Abp Wojciecha Polaka, Bp Damiana Bryla, Bp Artura Ważnego, o. Wojciecha Surówki OP, o. Wojciecha Prusa OP.

Błogosławiono uszy, składano mant prostoty, modlono się za Kościół, przechodzono przez Bramę-Rybę. Jakie jest przesłanie tegorocznej Lednicy?

Duch Święty, który towarzyszy wam w modlitwie, niech otwiera wasze serca na słuchanie, rozpala waszą miłość do Chrystusa i umacnia waszą wierność Jego Słowu!” – zaapelował do zebranych Papież Franciszek w specjalnym komunikacie.

„Potrzebne jest nam dziś wyciszenie serca, które nie jest rozrywane dążeniami i pragnieniami. Wyciszenie serca poprzedza wyciszenie sumienia. Wtedy człowiek wchodzi w siebie i może usłyszeć głos Pana” – powiedział Metropolita Poznański na początku Mszy Świętej.

W homilii, Bp Artur Ważny zauważył, że potrzebne nam są Boże uszy: „ Bóg zna nasze lęki, wie, za czym dążymy, co usłyszeliśmy od tego świata, złego ducha. Nie wierzymy, że mamy skrzydła. Bóg zna nasze marzenia na miarę naszego serca”.

„Chcemy dziś usłyszeć, co mówi Bóg do Kościoła, do młodych, do nas wszystkich. Chcemy usłyszeć, co Bóg mówi w ciszy naszego serca – a więc w naszym wnętrzu, w sumieniu, w tym – jak to pięknie podpowiadał kiedyś Sobór Watykański II – sanktuarium, w którym przebywamy sam na sam z Panem Bogiem” – powiedział Abp Wojciech Polak, otwierając spotkanie.

Po Eucharystii i momencie poświęconym św. Janowi Pawłowi II odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu oraz wybór Chrystusa na Pana i Zbawiciela.

Patronem przyszłorocznej Lednicy 2000 będzie św. Paweł, co może stać się wzorem postawy dla tych, którzy jeszcze błądzą, walcząc aktualnie z Kościołem i przejawami wiary.