I ta lekcja popłynęła do nas z kliniki Gemelli, gdzie odbył się Anioł Pański podczas pobytu Papieża Franciszka w szpitalu. Ta lekcja wybrzmiała na balkonie, gdzie stał nie tylko Papież, ale i młodzież, dotknięta chorobą. Echo niosło się na placu przed szpitalem, gdzie zebrali się wierni, ukazując jak ważna jest dla nas ta modlitwa.

Co powiedział Franciszek? Odniósł się do swoich doświadczeń jako pacjenta i do wiadomości, które do niego dotarły. Dostrzegł ogromną rolę Sakramentów i o tym mówił:

„Serdecznie dziękuję wszystkim: mocno odczułem waszą bliskość i wsparcie waszych modlitw. Dziękuję z całego serca! Dzisiejsza Ewangelia mówi, że uczniowie Jezusa, posłani przez Niego, «namaszczali olejem i uzdrawiali wielu chorych». Tym «olejem» jest z pewnością Sakrament Namaszczenia Chorych, który daje pokrzepienie ducha i ciała – mówił Franciszek. – Tym «olejem» jest także słuchanie, bliskość, troska, czułość tych, którzy opiekują się chorymi: to jak pieszczota, która sprawia, że czujesz się lepiej, łagodzi ból i podnosi. Wcześniej czy później wszyscy potrzebujemy tego «namaszczenia» i wszyscy możemy je dać komuś innemu, poprzez odwiedziny, telefon, wyciągnięcie ręki do tych, którzy potrzebują pomocy.“

Jak to jest ważne, przekonali nas prawnicy z Ordo Iuris, stając po stronie wierzących pacjentów. Podczas nasilenia pandemii, ludzie w ciężkim stanie byli odcięci od Sakramentów i obecności bliskich. Umierali bez pocieszenia i przygotowania na spotkanie z Bogiem. Dlatego, choć Papież podziękował służbie zdrowia i zapewnił, że trzeba ją utrzymać, zaznaczył także, iż nie wolno pozostawiać ludzi chorych:

„Módlmy się za wszystkich chorych, zwłaszcza tych w najcięższych stanach: niech nikt nie będzie pozostawiony samemu sobie, niech każdy otrzyma namaszczenie słuchania, bliskości i troski. Prośmy o to za wstawiennictwem Maryi, naszej Matki, Uzdrowienia Chorych.“

Te słowa wraz z bardzo ważnym stwierdzeniem, że służba zdrowia musi być bezpłatna – zostają w pamięci. Papież pozdrowił, a nawet, szczególnie pobłogosławił Polakom obecnym na Jasnej Górze, poprosił także o modlitwę za siebie.

Pod Twoją Obronę…