Kościół nie może przestraszyć się konsekwencji prawnych, tylko konsekwentnie wykazywać ich bezprawność. „Oczywiście nietrudno sobie wyobrazić, jakie jest stanowisko Stolicy Apostolskiej w tej sprawie. Jesteśmy przeciwni idei, jakoby aborcja była prawem człowieka” – powiedział w wywiadzie dla Rádio Renascença szef watykańskiej dyplomacji.

24 czerwca Parlament Europejski przyjął raport Matićia, który określa aborcję jako „podstawową opiekę zdrowotną” i stara się przedefiniować klauzulę sumienia jako „odmowę opieki medycznej”.

Zapytany o zagrożenie dla sprzeciwu sumienia, abp Gallagher wyraził rozczarowanie eliminowaniem klauzuli sumienia. Zauważył, że jest to tendencja rosnąca w wielu częściach świata. Zauważmy, że Sekretarz ds. stosunków Stolicy Apostolskiej z Państwami spotkał się z Augusto Santosem Silvą, portugalskim ministrem spraw zagranicznych, odwiedzając Portugalię, która będzie gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w 2023 roku.

Warto zapytać młodych ludzi o to, czy chcieliby być, brzydko ujmując, wyskrobani. Czy marzą o pięknej miłości. Czy brakuje im szacunku dla dziewictwa i czego oczekują od okresu narzeczeństwa. Jak wyobrażają sobie małżeństwo. Nie bać się tych pytań, tylko być przekonanym co do prawdy, jaką trzeba podać, gdy padną odpowiedzi.