Poseł PiS, Janusz Śniadek jest autorem nowelizacji ustawy, która uściśli zasady handlu. Według nowych przepisów, przedsiębiorca będzie musiał udowodnić, że usługi pocztowe przeważają pozostałe.

„Zostanie wprowadzony obowiązek prowadzenia ewidencji, pokazującej, jakie są przychody z tej przeważającej działalności, a jakie z pozostałej” – wyjaśnił Śniadek. - „Główny Inspektorat Pracy sprawdzi, czy placówka spełnia warunek, że przychody z przeważającej działalności rzeczywiście przekraczają 50 proc. pozostałych przychodów” .

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności. Na 27 lipca został wyznaczony termin ogłoszenia przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia w sprawie przepisów wprowadzających co do zasady zakaz handlu w niedziele. Wniosek w tej sprawie w TK złożyła jeszcze w 2018 r. Konfederacja Lewiatan. – podają Media Narodowe.

Efekt? Placówki pocztowe znikną z supermarketów, na czym stracą supermarkety i klienci. A wystarczyło uszanować zakaz handlu w Niedzielę.