Władze zdecydowały o ulokowaniu części z nich w przygranicznej miejscowości Dziewieniszki, zamieszkałej niemal w całości przez Polaków. Ośrodek dla uchodźców ma być zlokalizowany w samym centrum miasta, tuż obok polskiego gimnazjum dla młodzieży. W związku z tym Polacy zamierzają w najbliższy czwartek protestować przed rządowymi budynkami w Wilnie. Ponadto o godz. 14.00 tego dnia zaplanowano manifestację poparcia przed gmachem Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie.

Bogusław Rogalski, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, podkreśla, że Polska powinna zaangażować się w obronę Dziewieniszek.

– Polska powinna poprzeć protest i apel rejonu solecznickiego oraz mieszkańców Wileńszczyzny.

Nie chcemy, aby w centrum miejscowości powstał ośrodek dla islamskich imigrantów. Chcemy, aby został on przeniesiony w zupełnie inne miejsce. Imigranci powinni być rozlokowani w tych miejscowościach i na tych terenach, które są albo opuszczone, albo zamieszkane przez Litwinów, a nie przez Polaków. Tylko w taki sposób będzie można uniknąć konfliktu i tragedii – powiedział Bogusław Rogalski.

Prezes ZChR ocenił też, że na Litwie mamy do czynienia z antypolską prowokacją przy użyciu islamskich imigrantów.