Bardzo się cieszę, że powstało takie przedszkole w tym miejscu. Mój starszy syn jest uczniem Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego, mieszkamy między Gałgami a Dworczanami. Nasza córeczka nie trafiła do przedszkola w „Zielonym Wzgórzu”, ale poradzono nam zwrócić się do sióstr. Wygodnie nam w jednym kierunku wieźć dzieci do szkoły i przedszkola, nie trzeba jechać do Wilna i stać w korkach. Poza tym ufamy, że siostry zapewnią dzieciom dobrą edukację – zwierzała się jedna z matek.

Centrum Kształcenia Rodziny oraz nowe polskie katolickie przedszkole powstało z inicjatywy s. Anny Mroczek.

– Centrum Kształcenia Rodziny jest przystosowane do przyjęcia dwóch grup przedszkolnych. Chcemy zaszczepiać wartości chrześcijańskie w dzieciach od najmłodszych lat, jak tylko jest to możliwe – zaznaczyła siostra Anna.

Kierownictwo nad placówką przejęła s. Olga Czepukojć, która pochodzi z Grygajć i jest absolwentką Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego. Dlatego dobrze zna środowisko Nowej Wilejki i potrafi wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodziców względem ich pociech. Siostra Olga, oprowadzając gości po przedszkolu, opowiedziała m.in. o działalności Centrum. Jak się okazuje, już działa w nim gabinet logopedyczny (dzieci latem przychodziły na zajęcia), psychologiczny i psychoterapeutyczny. Specjaliści są otwarci nie tylko na dzieci, ale także na młodzież i – w razie potrzeby – wsparciem otoczą również rodzinę. W tym roku do pracy w Wilnie przybyła siostra Agnieszka Mazur, która posiada kwalifikacje mediatora rodzinnego. Pomocą w przedszkolu też ma służyć s. Dorota Kondoł, która jest nauczycielką w wileńskim przedszkolu „Uśmiech”.

Siostry zapraszają do przedszkola dzieci w wieku od trzech lat. Warunki mają bardzo dobre: kolorowe sale pełne gier i zabaw edukacyjnych. Na podwórku – plac zabaw i altanka do spotkań integracyjnych dla rodzin przedszkolaków. Natomiast do altanki prowadzi aleja świętych związanych z Wilnem i Wileńszczyzną. Plansze informujące o działalności świątobliwych osób i upiększone ich wizerunkami wieńczy ostatnia pusta. Ma wymowny napis: „To miejsce czeka na ciebie”. Wszak każdy z nas jest zaproszony, żeby działać na rzecz dobra w swoim środowisku i ulepszać społeczeństwo w czasie, w którym Bóg dał mu żyć.

Teresa Worobiej

 

Więcej informacji na stronie www.centrumrodziny.lt