- Polska jest w Unii Europejskiej, chce być w Unii Europejskiej i będzie w Unii Europejskiej. Taka jest opinia i moja, i pana Prezydenta. – oświadczył szef gabinetu Prezydenta RP, Paweł Szrot. 

– Myślę, że pan Prezydent ocenia ten wyrok spokojnie. Pan Prezydent sam jest doktorem prawa i wie, że podobne orzeczenia podejmowały organy kontroli konstytucyjnej wielu innych krajów europejskich, w tym tak ważnych, jak Francja i Niemcy. To nie jest nic nowego również na tle polskiej linii orzecznictwa w tej sprawie, podobne orzeczenia już były podejmowane. Jest to oczywiste na tle rozumienia polskiej Konstytucji. – stwierdził.

- Miejsce Polski jest i będzie w europejskiej rodzinie Narodów. – napisał Premier Mateusz Morawiecki na facebooku po decyzji TK – Mamy takie same prawa jak inne Państwa. Pragniemy, żeby te prawa były respektowane. Nie jesteśmy w Unii Europejskiej nieproszonym gościem. I dlatego nie zgadzamy się, by traktowano nas jako kraj drugiej kategorii. Chcemy wspólnoty szacunku, a nie stowarzyszenia równych i równiejszych. To jest też nasza wspólnota, nasza Unia. Takiej Unii chcemy i taką Unię będziemy dalej tworzyć. – podkreślił.

Jak myślicie, czy ta strategia przyniesie oczekiwany sukces?