Ten pontyfikat trwał tylko 33 dni, zakończony został tragicznie, ale ciepłe wspomnienie tego właśnie poprzednika podkreślał Jan Paweł II, który - jak wiemy - został ogłoszony świętym. 

Co wiemy o przyszłym Błogosławionym? 

Jego pierwszą „mistrzynią katechizmu” była matka, od której nauczył się szczerej wiary, modlitwy oraz zaufania do Opatrzności, doświadczając od małego ojcostwa i macierzyństwa Boga. Wyjątkowa więź łączyła go również z ojcem, którego zdjęcie nosił zawsze w portfelu. To właśnie ojciec przekazał mu swoisty testament życiowy, kiedy napisał w liście: „mam nadzieję, że jak zostaniesz księdzem, staniesz po stronie ubogich, ponieważ Chrystus zawsze opowiadał się po ich stronie”.  - czytamy na stronie Radia Watykańskiego. 

Jego wielką troską duszpasterską było odnowione ukazanie katechizmu dzieciom i dorosłym, także przy użyciu nowych metod, do powstania których sam się przyczynił. Jako biskup z wielką gorliwością docierał do każdego zakątka diecezji, włączając się w życie odwiedzanych wspólnot. Gdy był już patriarchą Wenecji, w trudnych czasach napięć i podziałów w Kościele dała o sobie znać jego zdolność słuchania ludzi i oceny sytuacji, a także równowaga w rządach duszpasterskich. Jako następca Apostoła Piotra Luciani prezentował żywy obraz Chrystusa, dobrego pasterza. Podkreślano dwie wyróżniające go cechy: prostotę oraz bliskość z ludem. Zdobył sobie jego serce poprzez swoją prostotę, jasność języka oraz serdeczny uśmiech wyrażający naturalną empatię. - konkluduje Krzysztof Ołdakowski SJ. 

26 sierpnia 1978 roku o 19.17 radio watykańskie potwierdziło wiadomość o wyborze. W swym pierwszym przemówieniu nowo wybrany następca św. Piotra, Jan Paweł I powiedział:

- Wczoraj rano szedłem jeszcze spokojny do Kaplicy Sykstyńskiej, by wziąć udział w wyborach. Nigdy nie umiałem sobie wyobrazić tego, co się stało. Kiedy zaczęło mi to niebezpieczeństwo zagrażać, obaj koledzy siedzący ze mną szeptali mi słowa otuchy: "Odwagi, jeśli Bóg nakłada ciężar, da także siłę do jego niesienia", a drugi dodał: "Proszę się nie bać. W całym świecie jest tak dużo ludzi, którzy modlą się za Papieża".

Nowy Papież, a wcześniej metropolita wenecki, Albino Luciani pełnił swój urząd zaledwie 33 dni. Zmarł 28 września. Znaleziono go martwego w łóżku z notatkami w ręku. Podano, że powodem śmierci Jana Pawła I był zawał serca. - dowiadujemy się z Polskiego Radia. 

Wysłuchaj audycji 

Wśród rozmaitych teorii spiskowych przemknęła się wiadomość o tym, że zmarły Papież Jan Paweł I walczył z masonerią.