Według Jacka Kurskiego, obecnego prezesa Telewizji Polskiej, głównym celem festiwalu jest "wzmocnienie wspólnoty mieszkańców tej części Europy, pobudzenie wymiany myśli, wymiany treści, czy zaanimowania współpracy na poziomie twórców z regionu". W festiwalu udział biorą produkcje zgłoszone przez nadawców publicznych z Europy Środkowo-Wschodniej: Chorwacji, Czech, Słowacji, Polski, Litwy, Ukrainy, Estonii, Gruzji, Bułgarii, Rumunii, Węgier oraz Serbii.
Do 5 listopada bieżącego roku w Kinotece będzie można obejrzeć biorące udział w festiwalu produkcje. Jednocześnie uruchomiona została specjalna platforma heartofeurope.tvp.pl. na której do 30 listopada również będzie można obejrzeć większość filmów i seriali.
W Heart of Europe bierze udział ponad 90 produkcji podzielonych na sześć kategorii: film fabularny, serial fabularny, dokument, rozrywka, audycje dla dzieci i młodzieży jak również projekty digitalowe, które pod względem formy wychodzą poza tradycyjną telewizję. Aż jedna trzecia propozycji, czyli 34 pozycje są z kategorii dokumentu.
Oczywiście ważną rolę odgrywają filmy i seriale z naszego kraju. W kategorii filmów są to: "Stan wyjątkowy, "Zenek", "Zieja" oraz "Żelazny most. Seriale z kolei to: "Ludzie i bogowie", "Osiecka", "Stulecie Winnych". Dokumenty to między innymi: "Trzeci maja, czyli dziś” oraz "Wojna światów”. Kategorię rozrywka reprezentować będą "Przystanek Slow Food" i "Sanatorium miłości". Audycje dla dzieci i młodzieży: "Al-Chemik", "Republika dzieci" a także "Przyjaciele Misia i Margolci". Projekty digital natomiast: 
Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” oraz kanał internetowy TVP Kultura2.
Odbędzie się również konkurs festiwalowy. Jak czytamy na stronie imprezy: 
"Organizatorzy festiwalu przewidzieli w jego ramach sześć kategorii konkursowych. Zgłoszenia do festiwalu zostały dokonane przez 12 nadawców z 12 krajów Europy. Do finałowego konkursu i pokazów wyselekcjonowanych zostało około 80 spośród dokonanych przez uczestników zgłoszeń.
W każdej z kategorii wyłonione zostało międzynarodowe jury, które oceni zgłoszone produkcje. W każdej spośród kategorii pięć najlepszych tytułów otrzyma rekomendację jury, spośród nich zaś wyłoniony zostanie jeden laureat, a jedno dzieło otrzyma wyróżnienie."
 
Stefan Dziekoński