Premier uczestniczył w IV edycji konferencji Programowej Śląski Ład, w debacie na temat Rola CBAM w strategii energetyczno-gospodarczej Unii Europejskiej i Polski.

- Suwerenność będzie polegała na uniezależnieniu się od tej metazależności nie tylko związanej z gazem – zauważył, wymieniając także inne, kilkukrotnie droższe surowce, jak np. ropa naftowa i inne paliwa kopalne. Wspomniał o podatku granicznym, który będzie kluczowy dla ostatecznej decyzji Polski.

- Czy utrzymane zostaną uprawnienia dla przemysłów energochłonnych, czy te pieniądze będą trafiały do polskiej kasy po to, abyśmy mogli je alokować na przemysły energochłonne, na przemysły mniej energochłonne, ale na ich transformację, na ich transformację w kierunku zmniejszenia energochłonności. Czy będziemy mogli również amortyzować koszty społeczne takiej dużej zmiany transformacyjnej – podkreślił, stwierdzając że te pytania musi postawić – bo od nich dopiero, od odpowiedzi na te pytania będą zależały nasze ostateczne także decyzje, decyzje Rządu Rzeczypospolitej Polskiej dotyczące ostatecznego poparcia bądź nie. My nie możemy zgodzić się na to, żeby Polska ponosiła nadmiarowe koszty transformacji energetycznej. – zaznaczył, dodając że Polska płaci z naszych pieniędzy Rosji, Arabii Saudyjskiej, Norwegii i innym państwom gigantyczne pieniądze, przekraczające netto to, co otrzymujemy z UE.

Jak myślicie, co zwiastują słowa szefa Rządu?