Co tak naprawdę znaczy dziś nazwisko Josepha Conrada? Pytanie, choć pozornie proste, tym bardziej się komplikuje, im bardziej przyglądamy się pozycji i popularności Conrada w różnych krajach i różnych epokach. Jest on bowiem pisarzem światowym, obecnym w kulturach wielu szerokości geograficznych. Kimś, kogo znamy z imienia i nazwiska. Ale czy rozumiemy, co do nas mówi? Z tymi i innymi pytaniami dotyczącymi Korzeniowskiego zmierzą się stypendyści oraz każdy, kto zechce wysłuchać prelekcji Roberta Hampsona, otwierającej program Joseph Conrad Fellowship.

– „O jakim szczęściu Pan marzy? – Nigdy nie marzę, chcę rzeczywistości” – miał powiedzieć niegdyś Joseph Conrad. Te słowa rysują sylwetkę fantastycznego kronikarza i interpretatora otaczającego świata. Człowieka, który mówił, że gdyby nie tworzył w języku angielskim, nie pisałby wcale. Spuścizna Conrada otwiera niezwykle szerokie wrota do dalszych badań oraz przedsięwzięć artystycznych. Zadaniem Joseph Conrad Fellowship jest podążać tą samą ścieżką – poznawać nowe języki, narracje i kategorie opisu, testować je i dzięki temu lepiej rozumieć otaczającą nas rzeczywistość. – mówi dr hab. Bogumił Szmulik, prof. ucz., dyrektor Instytutu De Republica.

Chęć udziału w programie stypendialnym zgłosiło 256 osób. Komisja rekrutacyjna wyłoniła spośród nich 14 stypendystów, którzy przez najbliższe miesiące będą mierzyli się z tematyką conradowską, między innymi poprzez udział w spotkaniach. Łącznie zaplanowano sześć wykładów otwartych dla wszystkich chętnych oraz sześć seminariów dedykowanych dla uczestników programu.

Wykład inauguracyjny prof. Roberta Hampsona odbędzie się 3 grudnia o godzinie 18.00 w „Marzyciele i Rzemieślnicy. Dom Innowacji Społecznych”, Dom Towarowy Braci Jabłkowskich (III p.), przy ul. Brackiej 25 w Warszawie. Będzie miał charakter otwarty oraz hybrydowy. Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem obowiązujących nakazów i norm sanitarnych.

Wszyscy chętni, którzy zechcą go wysłuchać, będą mogli zrobić to dzięki transmisji online, która będzie dostępna na kanale YouTube Instytutu De Republica.