- Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę upoważniającą go do ratyfikowania traktatu o Eurokorpusie – poinformował szef BBN Paweł Soloch.

Czym jest ta formacja?

Eurokorpus to wielonarodowe dowództwo szybkiego reagowania z siedziba w Strasburgu. Powołały go Francja i Niemcy w 1992, działalność rozpoczął rok później. Państwa ramowe decydują o zadaniach, strukturze i przyszłości – są to oprócz państw założycielskich; Belgia, Hiszpania i Luksemburg. Państwa stowarzyszone to Austria, Grecja, Włochy, Turcja, Rumunia i Polska.

- Nasza decyzja o uzyskaniu statusu państwa ramowego oznacza, że Polska jest zdeterminowana rozwijać współpracę wojskową zarówno w ramach NATO, jak i wzmacniać rozwój europejskiej obronności. Dzięki temu, że Eurokorpus przeznaczony jest zarówno do operacji NATO, jak i UE, widzimy tę strukturę jako element zacieśniania współpracy między obiema organizacjami. – powiedział Soloch. – Zależy nam także na tym, by Eurokorpus odgrywał ważną rolę w sojuszniczym odstraszaniu i obronie na wschodniej flance, stając się jedną z najważniejszych struktur w obecnym procesie adaptacji wojskowej NATO. – dodał.

Obecnie Eurokorpus może być użyty w operacjach wojskowych UE i ONZ – w tym misji humanitarnych i ratowniczych, misji przywracania i utrzymania. Ma również status dowództwa NATO o wysokiej gotowości i może zostać użyty w ramach obrony kolektywnej, zgodnie z art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego.

Pożyjemy, zobaczymy.