Edukacyjne komiksy IPN dla dzieci

0
0
0
/

Wojenna Odyseja Antka Srebrnego 1939–1944 – cztery nowe komiksy edukacyjne IPN dla dzieci.

 

Oddział Warszawski Instytutu Pamięci Narodowej znany jest z publikacji wielu cennych prac przybliżających czytelnikom kulisy najnowszej historii Polski. Prócz książek, wydawane są też i komiksy. Do tej pory doskonałe, ale niezbyt optymistyczne albumy o AK i Żołnierzach Wyklętych kierowane były do starszego czytelnika. Najnowsza, bardziej optymistyczna, seria komiksów „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego 1939–1944” kierowana jest do młodszego pokolenia, choć niewątpliwie wzbudzi ona uznanie i u dorosłych miłośników komiksów historycznych, zwłaszcza za świetną warsztatowo formę i niebanalny pomysł na popularyzację wiedzy historycznej i patriotyzmu.

 

Kolejne zeszyty serii „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego 1939–1944” oparte są na scenariuszach Tomasza Robaczewskiego. Autorem klasycznych dla komisów przeznaczonych dla młodszego czytelnika rysunków jest Huber Ronek. Każdy zeszyt kończy dwustronicowa wkładka historyczna autorstwa Tomasza Łabuszewskiego.

Pierwszy 42 stronicowy zeszyt serii „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego 1939–1944” „Obrona Grodna 1939” przybliża wiedzę o bohaterskiej polskiej samoobrony z Armią Czerwoną o to polskie miasto na Kresach. Bohaterem serii jest 14 letni harcerz Antek Srebrny, jego koledzy, koleżanka, i rodzina, oraz szpieg wroga Totenstein o specyficznych cechach antropologicznych.

 

W komiksie ukazana jest zadziwiająca decyzja sanacyjnych władz o niepodejmowaniu walki z sowietami, organizacja polskiej samoobrony wbrew decyzji sanacji, walki polskiej młodzieży z Armią Czerwoną, w tym i polska akcja sabotażowa na terenach zajętych przez sowietów, bieda pod sowiecką okupacją, oraz deportacje. We wkładce historycznej zawarte są informacje o zbrodniach sowieckich na Kresach.

 

Jan Bodakowski

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną