Polska jest na drugim miejscu w Europie, jeśli chodzi o liczbę rozwodów – ten wynik może przerażać, ale warto przeanalizować sytuację. Dlaczego tak jest?

Przyczyny kryzysu

Coraz więcej egoizmu

Małżeństwa powinny być kojarzone z miłości, a nie z porywu, który upada w chwili utraty zainteresowania. Małżonkowie, którzy chcą być atrakcyjni, są wierni sobie aż do pierwszej zdrady. Piękno wynika z miłości, a nie jest jej przyczyną. Pomieszanie pojęć prowadzi do katastrofy, gdy zbliżają się problemy.

Konkurencyjność, rywalizacja

Gdy małżonkowie stają wobec siebie jako rywale, dochodzi do walki, która skończy się przegraną obu stron. Nie chodzi o ujednolicenie zdań, ale o to, by w różnicach zachować nadal miłość, decyzję o pozostaniu z osobą, której się ślubowało.

Język Boga

W języku Boga kryzys jest szansą, bo małżeństwo doświadcza tego, z jakiego jest kruszcu. Czy to kruszec szlachetny, czyli czy jest tam zdolność poświęcenia, wspólnej drogi, wspólnej ofiarności, gotowość do niesienia wspólnego Krzyża, przyjęcia dziecka, zrozumienia drugiej osoby…

 

Fundament

Małżeństwo jest oparte na solidnym fundamencie, którym Jest Bóg. Pan Jezus Chrystus łączy małżonków i uzdalnia ich do tego, żeby zaczynali od nowa – bo na tym polega prawdziwa miłość. Bez wspólnej modlitwy jest trudniej zachować dobre relacje, ale zawsze można wrócić do fundamentu, do podstawy – i podjąć ją na nowo.

Drobne gesty

Dobrze, jaki jest sposób na teściową? Czasem wystarczy… tabliczka czekolady, z kilkoma słowami życzliwości od zięcia. O tym szerzej w homilii…

W małżeństwie, które tworzy rodzinę, ważne jest to, aby umieć patrzeć na potrzeby drugiej osoby i zaskakiwać ją tym, że umiemy je dostrzec, a nawet, czasami zaspokoić.

Mężczyzno, nie bądź facetem

…czyli specem od roboty, którego nie ma w domu i który nie umie być z rodziną, wstydzi się swojej żony, nie lubi wspólnej modlitwy, właściwie, jest zły na siebie, że się ożenił.

Święta Rodzina pokazuje nam wzór małżeństwa, które przechodzi trudne chwile, ale pozostaje wierne sobie, bo jest wierne Bogu. Św. Józef jest prawdziwym mężczyzną, który pracy się nie boi, Matka Boża jest zapobiegliwa i czujna, a zarazem, oboje są opiekuńczy i kochający.

Dzieci są piękne, gdy są kochane

Dzieci, które nie są kochane, czują się brzydkie i niepotrzebne, nie znoszą samych siebie, może potem przeniosą to na innych – tymczasem dziecko kochane czuje się piękne, niezależnie od tego, czy ma ładną sukienkę/ ładny strój.

Rodzice, którzy się nie kochają, nie pokochają dzieci, a pociechy natychmiast to wyczują, bo taka jest ich przenikliwość.

Odnowienie Przyrzeczeń Małżeńskich

Odnowienie Przyrzeczeń Małżeńskich jest szansą, której nie można zmarnować. Małżonkowie przypominają sobie swój ślub i postanawiają raz jeszcze, trwać z tą osobą, której ślubowali.

Właśnie to trwanie zachwyca dzieci, które widzą, jak silna jest miłość…

 

Wysłuchajcie całej homilii!