Szef NATO, Jens Stoltenberg powiedział na konferencji w Brukseli, że sojusznicy NATO wezwali Rosję do wycofania swoich sił wojskowych z Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

- Nie będzie kompromisów w sprawie podstawowych zasad. – oświadczył. Dodał, że koncepcja głosząca iż rozszerzenie NATO jest działaniem agresywnym, jest całkowicie nieprawdziwa. – NATO dało jasno do zrozumienia, że jesteśmy gotowi zaplanować serię spotkań, dotyczących szerokiego zakresu tematów, w tym pocisków i wzajemnej weryfikacji limitów pocisków w Europie. – ujawnił, po czym zaznaczył, że strona rosyjska nie jest na to gotowa.

- Jeżeli Rosja po raz kolejny użyje siły przeciwko Ukrainie i dalej będzie najeżdżać Ukrainę, musimy poważnie zastanowić się nad potrzebą dalszego zwiększenia naszej obecności we wschodniej części sojuszu. – zadeklarował. Stwierdził, że istnieje realne ryzyko nowego konfliktu zbrojnego w Europie i dodał, że NATO zrobi wszystko, aby zapobiec takiemu scenariuszowi.

Wszystko – czyli co konkretnie – nie zdradził.

O rozmowach na linii USA Rosja i NATO-Rosja wspomniała Marine Le Pen:

- Unia Europejska nie ma nic do powiedzenia w sprawie Ukrainy, jest zerem i dlatego nie została zaproszona do dołączenia do negocjacji USA-Rosja w sprawie Ukrainy. – stwierdziła.

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, oświadczył dramatycznie, że Putin zamierza zniszczyć jego kraj jako państwo. Nie chodzi tylko o zagrożenie militarne, ale i o wojnę energetyczną.

W imieniu Polski, obejmującej przewodnictwo w OBWE, wypowiedział się Zbigniew Rau, Minister Spraw Zagranicznych, podkreślając, że w tej chwili ryzyko wojny na terenie OBWE jest większe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat. Zadeklarował, że Polska będzie dążyć do łagodzenia konfliktów i przedstawiania pokojowych rozwiązań.

Bix Aliu zdementował rosyjskie pogłoski o tym, że USA miałyby wycofywać żołnierzy z wschodniej flanki NATO. Wiadomo natomiast, że poradziecki sojusz wojskowy wycofuje swoje siły z Kazachstanu.

Co będzie dalej – będziemy obserwować.