Indeks Crypto Fear and Greed: co warto o nim wiedzieć?

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

Domeną kryptowalut jest ich duża zmienność. To z kolei sprzyja spekulacjom oraz stosunkowo wysokiemu ryzyku. Liczba osób, które chcą inwestować w kryptowalutę stale rośnie.

Coraz popularniejsze stają się portale internetowe, które oferują usługi informacyjne, takie jak 1kdailyprofit.website, lub łączą chętnych inwestorów z wykwalifikowanymi brokerami.

Rynek kryptowalut należy do jednego z najbardziej emocjonujących na świecie. Czasami, wystarczy jeden niewinny komentarz, lub zachowanie większej grupy osób, aby wzbudzić falę spekulacji i gwałtownych (często ocierających się o paniczne i nieracjonalne) zachowań.

Jednym ze wskaźników, który stara się analizować i badać emocje panujące w branży kryptowalut jest indeks Crypto Fear and Greed.

Czym jest indeks Crypto Fear and Greed?

Indeks Crypto Fear and Greed powstaje na podstawie pomiarów nastrojów inwestorów, które aktualnie panują na rynku. Ten miernik pokazuje, czy obecnie rynek przeżywa wysokie, czy niskie nastroje. Jedną z krytycznych miar jest “ekstremalny strach”. Oznacza ona, że inwestorzy mają duże powodu do niepokoju lub wyrażają dużą chęć do zrobienia zakupów. 

Indeks może prezentować wyniki w zakresie od 0 do 100. Im niższa liczba, tym większy strach na rynku (kolor czerwony). Oznacza to, że znacznie więcej inwestorów sprzedaje swoje tokeny, a to z kolei powoduje spadek na rynku kryptowalut. Im wyższy wynik, tym wyższa chęć inwestorów do zakupu nowych tokenów (kolor zielony). Nazywane jest to czasem zachłanności, którego efektem może być korekta rynku. Wyniki na indeksie można interpretować następująco:

  • 0 - 24 - ekstremalny strach

  • 25-49 - strach

  • 50 - stan neutralny

  • 51-74 - zachłanność

  • 75 - 100 - skrajna zachłanność.

Strach i ekstremalny strach

Strach może wydawać się niepożądaną emocją, jeśli chodzi o inwestowanie, jednak nierzadko, dzięki odpowiedniej dozie strachu można uniknąć inwestycji, której później będzie się żałować. Z kolei irracjonalny strach, wywołany sytuacją, która nie posiada żadnych negatywnych skutków, może być szansą na zakup walut cyfrowych po niskiej cenie. Takimi sytuacjami są na przykład fake newsy, trudno wytłumaczalne spadki cen kryptowalut czy ogólna sytuacja gospodarcza na świecie.

Inną sytuacją, która może wywoływać strach następuje, gdy potentaci kryptowalutowi zaczynają sprzedawać część swoich aktywów. Tego rodzaju transakcje dokonywane przez wieloryby uruchamiają automatyczne zlecenia kupna i sprzedaży na giełdach, tworzone przez mniejszych inwestorów.

Chciwość i skrajna zachłanność

W momencie, gdy na rynku dominuje “chciwość” może to oznaczać, że ceny kryptowalut zaczną sięgać swoich maksymalnych wartości. Wtedy właśnie inwestorzy, których portfele inwestycyjne z kryptowalutami osiągnęły swoje cele, jeśli chodzi o zarobki, mogą zdecydować się na sprzedaż swoich tokenów i sięgnięcie po zyski.

Jak jest tworzony indeks?

Indeks Crypto Fear and Greed zbiera informacje na podstawie danych o dynamice (około 25% indeksu), zmienności (około 25% indeksu), postów w mediach społecznościowych (ok. 15% indeksu), trendów wyszukiwania (10%) oraz samej dominacji kryptowalut na rynku (10%):

  1. Zmienność w indeksie oblicza się na podstawie aktualnej zmienności i maksymalnych wypłat Bitcoin. Porównuje się je z tymi samymi wskaźnikami za ostatni miesiąc i kwartał. Bardzo gwałtowny wzrost zmienności może świadczyć o rodzącym się strachu na rynku (Fear).

  2. Dynamika rynku to kolejny istotny składnik indeksu. Jest on mierzony i porównywany podobnie jak w przypadku zmienności. W przypadku, gdy na rynku pojawia się więcej zakupów oznacza to, że rynek staje się zachłanny (Greed).

  3. Posty w mediach społecznościowych pozwalają ocenić skalę spekulacji na rynku kryptowalutowym. W tym celu śledzi się hashtagi na Twitterze oraz analizuje ilość interakcji i tempa, w jakim pojawiają się nowe posty.

  4. Dominacja to inaczej udział danej kryptowaluty w kapitalizacji całego rynku walut cyfrowych.

Aby dodatkowo doprecyzować dane, indeks Crypto Fear and Greed analizuje również wyniki wyszukiwania w Google Trends, które dotyczą kryptowalut. We wcześniejszych emisjach indeksu korzystano także z danych pochodzących z ankiet (15%). Obecnie nie korzysta się tego rodzaju badań do tworzenia wyników indeksu.

Czy warto korzystać z indeksu Crypto Fear and Greed?

Indeks Crypto Fear and Greed pomaga spojrzeć na rynek kryptowalut z nieco innej perspektywy. Dla niektórych może być to pomocne narzędzie, dzięki któremu lepiej zrozumieją sytuację na rynku kryptowalut. Oczywiście nie należy korzystać wyłącznie z tego jednego indeksu, gdyż pokazuje on wyłącznie ograniczoną część danych odpowiadających obecnej sytuacji. Innymi przydatnymi wskaźnikami, które mogą pomóc w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, są analiza fundamentalna oraz analiza techniczna.

Dla osoby zainteresowanej zarabianiem na kryptowalutach nastroje rynkowe są wciąż przydatnym wskaźnikiem pomagającym podjąć decyzję o kolejnym kierunku działania. Warto pamiętać, że sam indeks nie jest w stanie przewidzieć przyszłych zachowań na rynku, może jedynie dobrze opisać stan obecny.

Źródło: Redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną