Modlimy się serdecznie za wszystkich zakochanych

Walentynki… 14 lutego już od czasów rzymskich był uważany za dzień zakochanych. W chrześcijaństwie w tym właśnie dniu obchodzono wspomnienie św. Walentego, kapłana i męczennika, który wielką troską otaczał narzeczonych i młode małżeństwa. Starsze pokolenie irytuje się niesłusznie, że wymyślono jakieś tam Walentynki. Handel ma swoje prawa. Więc może nie dziwmy się, że reklama całą parą zachęca do kupowania swoim ulubionym najrozmaitszych prezentów. Gorzej jest, kiedy w ten dzień zachęca się do rozpusty niby to znaku miłości. Więc my, jako ludzie wierzący, traktujemy Walentynki w perspektywie powstających nowych małżeństw. Para zakochanych w sobie młodych ludzi patrzy na swoje rodziny i już myśli o rodzinie, którą założą. Będzie to związek sakramentalny, który daje łaskę wytrwania w wierności aż do śmierci. Dzieci, które się urodzą, będą zawsze uważali nie za swoją własność, ale jako dar Boży, który mają przyjąć mimo rozmaitych trudności i wychować w wierze. Mają poznać swój pogląd na te sprawy, poznać swoje rodziny, by po zawarciu związku małżeńskiego nie doszło do niemiłych niespodzianek. Modlimy się więc serdecznie za wszystkich zakochanych, by się kochali szczerze, czystą miłością.

Pewna młoda pielęgniarka wybierająca się za mąż, zwierzyła się pani doktor, że przed ślubem wyjeżdża na miesiąc z ukochanym pod namiot. Pani doktor poradziła wstrzemięźliwość: „Na życie i pożycie będziecie mieli parędziesiąt lat, a taki miesiąc będzie tylko raz”. Dziewczyna nie bardzo przekonana, ale posłuchała. Wróciła rozpromieniona dziękując lekarce.

Tekst ukazał się na blogu ojca Leona Knabita OSB

Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.