Czy można umorzyć prace społeczne?

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne /

Czy można umorzyć prace społeczne? Kiedy złożyć wniosek o zwolnienie z kary ograniczenia wolności? Jakie są przesłanki zwolnienia? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu. 

Najpopularniejszą formą kary ograniczenia wolności są prace społeczne. W ich trakcie skazany wykonuje kontrolowaną pracę na różne cele społeczne i nie otrzymuje za to wynagrodzenia. Czy można umorzyć prace społeczne? Jak napisać wniosek o zwolnienie z kary ograniczenia wolności? Kiedy i gdzie należy go złożyć? 

Czy można umorzyć prace społeczne?

Czy można umorzyć prace społeczne? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – tak! Według art. 83 kodeksu karnego sąd ma prawo zwolnić skazanego z reszty kary i uznać ją za wykonaną, ale tylko w określonych przypadkach. Po pierwsze skazany powinien odbyć przynajmniej połowę kary, zanim zacznie ubiegać się o umorzenie. Po drugie skazany przez cały okres powinien przestrzegać porządku prawnego i sumiennie wykonywać pracę. Kolejnym czynnikiem jest spełnianie nałożonych obowiązków oraz orzeczonych środków karnych. Jeśli któraś z wymienionych przesłanek nie zostanie spełniona, sąd oddali wniosek. 

Negatywną odpowiedź może otrzymać również ten skazany, który niepoprawnie przygotował i uzupełnił wniosek o umorzenie. Jak zatem napisać prawidłowo taki dokument? Warto sięgnąć do sprawdzonego źródła opracowanego przez Panią prawnik Katarzynę Janas-Bajson (Prace społeczne - umorzenie) i pobrać gotowy wzór wniosku o umorzenie prac społecznych.  

Kiedy złożyć wniosek o zwolnienie z kary ograniczenia wolności?

Jak już wspominaliśmy, prace społeczne są karą ograniczenia wolności. Taka kara może trwać od jednego miesiąca do nawet dwóch lat - o czym mówi przepis artykułu 34 paragraf 1 kodeksu karnego. Paragraf 1a natomiast informuje o tym, że taka kara ograniczenia wolności polega na obowiązku wykonywania pracy na cele społeczne, która jest kontrolowana i nieodpłatna. Jest także możliwość nałożenia kary ograniczenia wolności w formie potrącania od 10 do 25% wynagrodzenia na wskazany przez sąd cel społeczny.

Orzeczoną karę można skrócić, składając w odpowiednim czasie wniosek. A zatem kiedy należy złożyć wniosek o skrócenie prac społecznych? Przede wszystkim wtedy, kiedy skazany odbył już minimum połowę kary orzeczonej. Dodatkowo musi oczywiście spełniać wspomniane wyżej przesłanki. Istnienie tych przesłanek umożliwia przyjęcie przez sąd, że cel kary został już osiągnięty i nie ma właściwie potrzeby, aby skazany w dalszym ciągu ją odbywał. 

Wniosek o umorzenie, skrócenie czy zmianę kary może złożyć sam skazany. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, dokument ten może dostarczyć także obrońca skazanego, kurator sądowy lub prokurator.

Wielu specjalistów uważa, że do wniosku warto dołączyć opinię lub odpowiednie zaświadczenie, które zostanie wydane przez kuratora sądowego czy osobę pełniącą funkcję „przełożonego”. W samej treści wniosku powinny znaleźć się informacje na temat tego, że dalsze wykonywanie kary ograniczenia wolności nie jest konieczne, że cele tej kary zostały już osiągnięte, oraz że skazany zobowiązuje się przestrzegać prawnego porządku. 

Aby mieć pewność, że sąd wyda korzystne orzeczenie, można dodać argumenty, że wykonywanie prac społecznych kolidują – na przykład – z obowiązkami rodzinnymi, planami na przyszłość czy zobowiązaniami zawodowymi. Oczywiście w takiej sytuacji należy podłożyć odpowiednie zaświadczenie od instytucji czy organów, które potwierdzą tego rodzaju argumenty. Wniosek o skrócenie kary ograniczenia wolności może być również wynikiem zdrowotnych problemów skazanego czy koniecznością sprawowania opieki nad bliską osobą.

Tego rodzaju okoliczności także należy poprzeć odpowiednią dokumentacją – na przykład zaświadczeniem od lekarza.

Kara ograniczenia wolności – czy jest możliwość odroczenia?

Skazany, który nie rozpoczął wykonywania orzeczonej kary, może złożyć wniosek o odroczenie. Zgodnie z artykułem 62 kodeksu karnego sąd ma prawo odroczyć karę do 6 miesięcy, ale tylko w sytuacji, gdy natychmiastowe jej wykonanie pociągnęłoby negatywne skutki dla skazanego lub najbliższej rodziny. Zatem skazany w przypadku odroczenia może powołać się tylko na sytuację rodzinną.

Kiedy zatem skazany może skorzystać z możliwości odroczenia kary ograniczenia wolności? Popularną okolicznością jest trudność materialna i bezrobocie, czyli sytuacja, kiedy skazany jest jedynym żywicielem swojej rodziny. Kolejnym czynnikiem może być choroba bliskiej osoby – na przykład dziecka, małżonka lub rodzica oraz sprawowanie opieki nad na przykład dzieckiem. Maksymalny okres odroczenia to sześć miesięcy. W tym czasie skazany może złożyć wniosek o zmianę kary, skrócenie, umorzenie lub przerwę w jej wykonywaniu.

W przypadku orzeczonej kary ograniczenia wolności warto skontaktować się z prawnikiem, bo może się okazać, że dzięki odpowiednim działaniom uda się uzyskać zastępczą karę pozbawienia wolności lub umorzyć reszty kary ograniczenia wolności. Nie należy jednak zwlekać, tylko zacząć działać już w momencie doręczenia orzeczenia.

Wzywa skazanego to do podjęcia określonych działań, a w takiej sytuacji pomoc prawnika ma kluczowe znaczenie. Czasami udaje się, że kara pozbawienia wolności lub przynajmniej część kary ograniczenia wolności zostaje zamieniona na inny rodzaj kary zastępczej. Dla zdecydowanej większości osób jest to lepsze niż ponosić karę ograniczenia wolności. 

Na pytania związane z pracami społecznymi odpowiada na forum prawnym Pani prawnik Katarzyna Janas-Bajson pod tym linkiem https://jakwyjsczdlugow.pl/forum/wniosek-o-umorzenie-prac-spolecznych-wzor/. Zanim jednak zarejestrujesz się i zadasz swoje pytanie, sprawdź dyskusję. Być może ktoś ma taki sam lub podobny problem i została mu już udzielona odpowiedź, która rozwieje również Twoje wątpliwości.

Źródło: Redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną